KADIN

Polonya’da kadınlar geri adım attırdı

61836Polonya’da kürtajın yasaklanmasına karşı kadınların eylemleri geri adım attırdı. Milletvekilleri, ülke genelinde büyük protestolara sebep olan ve kürtajın tamamen yasaklanmasını öngören yasa tasarısını reddetti. Tasarının tamamen mi kaldirilacagi yoksa düzenlemeler mi yapılacağı, alt meclis’te gerçekleştirilecek oylamanın ardından belli olacak.

Polonya Başbakan Yardımcısı Jaroslaw Gowin, ülkede kürtajın tamamen yasaklanmasını öngören yasa tasarısına karşı Polonyalı kadınların ülke çapında düzenlediği grev ve eylemlerin hükümeti konu hakkında “yeniden düşünmeye” ittiğini söyledi.

Yasaya karşı çıkmak için siyahlara bürünerek alanlara inen binlerce kadın, restoranlara kepenk indirtmiş; devlet daireleri, üniversiteler ve iktidar partisinin Varşova’daki genel merkezine girişi engellemişti.

Ülkede şu an bile kürtaj kuralları diğer Avrupa ülkelerine göre hayli sıkı. Fetüs/ceninin veya annenin hayati tehlikesi olması durumunda izin verilen kürtajda, bu istisnaların dahi kaldırılmasını amaçlayan yasa teklifi ülke gündeminin ilk sırasında. Tasarı Katolik Kilisesi tarafından da destekleniyordu.

Başbakan Yardımcısı Gowin, devlet radyosundan yaptığı açıklamada, “Polonya’da kürtajın tamamen yasaklanacağından endişe duyanları temin ederim ki bu olmayacak. Kadın, tecavüz mağduruysa ya da sağlığı tehlike altındaysa kürtaj olabilecek” diyerek aslında menevra ile eylemleri durdurmak istediğini açıklamış oldu. Sokaklara dökülen binlerce kadın “Benim bedenim, benim kararım” sloganları ile kürtajın tamamen kaldırılmasını istiyor. Bu da aynı kararlılıkla sokaklarda olmaya bağlı olarak gelişebilecek.

Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close