KADINManşet

Polonya’da on binlerce kadın yine sokaklarda

Polonya’da hamile bir kadının ölümünün ardından on binlerce kadın ülke genelinde sokaklara çıkarak, kürtajı yasaklayan hükümeti protesto etti

İzabela isimli 30 yaşındaki genç bir kadın, 22 Eylül’de ülkenin güneyindeki bir hastanede hayatını kaybetti.

Ailesi, avukatları ve kadın hakları savunucusu birçok örgüt, İzabela’nın yılın başından bu yana yürürlükte olan kürtaj karşıtı yasanın ilk kurbanı olduğunu belirtti.

Tıbbi hatalar uzmanı ve İzabela’nın ailesinin avukatı Jolata Budzowska, 29 Ekim’de Twitter üzerinde şu paylaşımda bulundu: “Doktorlar ceninin ölmesini bekledi. Fetüs öldü, hasta öldü. Septik şok.”

Polonya’da muhafazakar ve kadın haklarını kısıtlayan politikalarıyla bilinen PiS iktidarı Anayasa Mahkemesi kararıyla kürtaj yasağı getirmişti. Bu kararla birlikte trizomi 21 dahil fetüste görülen hastalık durumunda dahi kürtaj yasak.

38 milyon nüfuslu Polonya’da bu karardan önce dahi yıllık en fazla 2 bin civarında kürtaj gerçekleştirilebiliyordu. Ülkede merdiven altı denilen yöntemlere veya yurtdışına giderek kürtaja başvuran kadınların sayısının ise 200 bin civarında olduğu tahmin ediliyor.

Dün Varşova’dan Gdansk kentine dek ülke genelinde kadınlar sokaklara çıkarak İzabela anısına mumlar yaktı.

Onbinlerce kişinin katıldığı eylemlerde kürtajı yasaklayan hükümet protesto edildi. Varşova’daki eylem Hukuk ve Adalet Partisi (PiS) tarafından desteklenen mahkeme binası önünde gerçekleşti. Kadınlar mevcut yasamanın kadınları öldürdüğünü söyledi.

Daha fazlası

İlgili

Close