GREV HABERLERİİŞÇİ SINIFIManşet

Portekiz’de tanker şoförleri grevi askıya alındı

Akaryakıt tankeri şoförleri grevi, sendikanın patronlarla müzakerelere başlayacak olmasından dolayı durduruldu

HABER MERKEZİ– Portekiz’de akaryakıt tankeri şoförlerinin ülke çapındaki grevi, sendikanın patronlarla Salı günü müzakerelere başlayacak olmasından dolayı durduruldu.

Yerel basında çıkan haberlere göre, Tehlikeli Maddeler Sürücüleri Birliği (SNMMP) başkan yardımcısı Pedro Pardal Henriques, “ANTRAM (patronlar sendikası) ve hükümet ile müzakere etmek için tüm koşullar oluştuğu için grevin durdurulması kararlaştırıldı” dedi.

Portekiz Tanker Şoförleri Derneği’ne bağlı birçok sendikanın yaptığı görüşmeler sonuçsuz kalmış ve 12 Ağustos’ta ülke genelinde greve gidilmişti. Portekizli tanker şoförleri 2021 ve 2022 yıllarında, patronlardan aldıkları asgari ücret olan bin 400 euronun (yaklaşık 8.500 TL) artırılmasını talep ediyor.

Bu yıl ülke çapındaki ikinci eylem olan grev, Cumartesi gecesi saat 22:00’de başlamış, hükümet, ülke genelinde ‘enerji krizi’ ilan ederek otomobillere en fazla 25, kamyonlara da 100 litre kota koyduklarını açıklamıştı.

Portekizli tanker şoförleri Kasım 2018’de maaş artışı talep etmiş, Paskalya Bayramı öncesi yapılan 4 günlük grev sebebiyle yine ülke genelinde akaryakıt krizi yaşanmıştı.

Patronlar ile aylar süren müzakereler sonrasında şoförlerin maaş artışı konusunda anlaşma sağlandığını açıklayan sendika yetkilileri, buna rağmen işverenlerin bu anlaşmaya uymadığı gerekçesiyle greve gitme kararı almıştı.

Tanker şoförlerinin Paskalya tatili dönemine denk gelen Nisan’daki grevlerinde ülkedeki benzin istasyonlarının birçoğunda yakıt bitmiş, Portekiz vatandaşları arabalarıyla İspanya tarafına geçerek buralardaki benzin istasyonlarında uzun kuyruklar oluşturmuştu.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close