DÜNYAManşet

Porto Riko’da yüzbinler: Vali istifa!

Vali Ricardo Rosselló’nun istifasını isteyen protestolar dün onuncu gününde devam etti

HABER MERKEZİ– Porto Riko’da Vali Ricardo Rosselló’nun istifasını isteyen protestolar dün onuncu gününde devam etti.

Yüz binlerce kişi başkent San Juan sokaklarını doldurdu ve valinin konağı olan La Fortaleza’yı adeta kuşattı.

Protesto gösterilerini tetikeyen, (ABD’ye bağlı özerk bölge statüsünde olan) Porto Riko yönetiminin ayyuka varan yolsuzlukları ve valinin halkı ve diğer siyasetçileri küçümseyeci tavrını açığa çıkaran, iğrenç şakalar ve küfürler içeren Telegram mesajlarıydı.

Protestolar geçen hafta Çarşamba günü zirveye ulaştı, 500 bin gösterici bütün gün sokakları işgal etti. Gece yarısından kısa bir süre önce, polis kalabalığa dağılmaları yönünde tehditler savurdu ve kurşun ve gaz bombasıyla saldırdı. Ancak bu saldırganlık gösterisi, protestocuları caydırmadı; ancak, “Ricky istifa!“ sloganları eşliğinde eylemler sürdü. Dün protestolar ülke çapına yayıldı.

Protestolar karşısında ilkin „yapılan eylemler yasa dışıdır“ yönünde saldırgan bir dil kullanan Rossello ise, dün yayınladığı videoyla, partisinin “Başkanlık” görevini bıraktığını, 2020’de düzenlenecek seçimlerde de aday olmayacağını açıkladı.

Halkına kulak veren bir vali olduğunu iddia eden Rossello, “Birçok hata yaptım ve özür diledim. Her şeye rağmen özür dilemenin yeterli olmadığının farkındayım. Bu durum karşısında, gelecek yıl düzenlenecek valilik seçimlerinde aday olmayacağımı ve Yeni İlerici Parti Başkanlığı’ndan istifa ettiğimi sizlere bildiriyorum.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Vali Ricardo Rossello’nun, baskılar nedeniyle görevini bırakmayacağı ancak 2020’deki valilik seçimlerinde de aday olmayacağı açıklandı.

Yerel basında çıkan haberlere göre, Porto Riko Halkla İlişkiler Sekreteri Anthony Maceira, Vali Rossello’nun güvenlik nedeniyle valiliğin resmi konutu La Fortelaza’da bulunmadığını belirtti.

Etiketler
Daha fazlası
Close