DÜNYA

Qamişlo’da saldırı

rojava_1Minbic Askeri Meclisi ‘nin 1 Haziran’da başlattığı Minbic’i Özgürleştirme Hamlesi,  tüm hızıyla sürerken, üst üste yenilgiler alan IŞİD çetelerinin bombalı saldırıları arttı. Almanya‘nın Bavyera eyaletinde iki bombalı

saldırıdan sonra, Rojava’nın Qamişlo kentinde sabah saatlerinde bombalı saldırı düzenlendi. Saldırıya ilişkin Ronahi TV’ye konuşan Cizîr Kantonu İçişleri Konseyi Eşbaşkanı Kenan Berekat, 50’nin üzerinde kişinin yaşamını yitirdiğini ve çok sayıda yaralı olduğunu belirtti.

Cizîr Kantonu Sağlık Konseyi’ne bağlı Heyva Sor a Kurt ekipleri, sabah saatlerinde Qamişlo’daki Xerbî Asayiş Merkezi yakınlarında meydana gelen patlama bölgesini inceliyor.

Kasasında koyun yüklü bir kamyon ile asayiş merkezi yakınlarında düzenlenen saldırıda çok sayıda ev ve işyeri yıkıldığı patlama yeri Cizîr Kantonu Sağlık Konseyine bağlı Heyva Sor a Kurd ekipleri tarafından inceleniyor.

Sağlık ekipleri enkaz altında kalanları arama çalışmalarını da sürdürüyor. Patlama sonucu çevrede çıkan yangın ise itfaiye ekipleri tarafından söndürülüyor. Belediye ekipleri ise bölgede oluşan enkazı kaldırma çalışmaları başlattı.

Mardin’in Nusaybin ilçesinin karşısında bulunan Suriye’nin Rojava bölgesinde yer alan Kamışlı’daki patlamanın şiddeti ile Mardin’in Nusaybin ilçesinde bir çok ev ve işyerinin camları kırıldı, 2 kişi yaralandı. Büyük patlama nedeniyle Nusaybin’de Ziya Gökalp Caddesi üzerinde kırılan bir iş yerinin camları Mehmet Sait Biçen (68) ve Nasrettin Dikkat (76) üzerine düştü. Yaralılar, Nusaybin Devlet Hastanesi acil servisine kaldırıldı. Burada tedavi altına alındı. Patlama nedeniyle Sınır boyunda askeri ve polis araçları devriye gezdiği görüldü. kentinde bugün sabah saatlerinde bomba yüklü araç ile gerçekleştirilen saldırıda en 28 kişinin öldüğü ve 72 kişinin de yaralandığı öğrenildi. Sputnik’e konuşan Cezire Kantonu Yasama Meclisi Eş Başkanı Hakem Xalo, saldırıyı IŞİD’in üstlendiğini söyledi.

Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close