DÜNYA

Romanya: Referandum taktiği söker mi?

romanya_yolsuzluk_eylem_bukres_1Romanya’da yüz binlerce kişinin katıldığı protesto gösterileriyle karşılaşan yolsuzluk affı yasa tasarısı, halkı oyalama ve ’sokağı yatıştırma‘ taktiğiyle referanduma taşınıyor.

Burjuva siyasetinin bu taktiğinin başarılı olup olmayacağını göreceğiz ama protestolar devam ediyor.

İkinci haftasına giren hükümet karşıtı eylemler, en son başkent Bükreş‘te 50 binden fazla kişinin katılımıyla sürdü. Protestocular yolsuzluk karşıtı pankartlarla hükümeti istifaya çağırdı.

Hükümet, yolsuzluğa karışmış onlarca siyasetçinin ve bürokratın affını öngören kararnamesini tepkiler üzerine geri çekeceğini duyurmuştu. Fakat bunun için parlamentonun onayı gerekiyor. Protestocular önümüzdeki günlerde yapılması planlanan bu oylamanın sonucuna göre tavır belirleyeceğe benziyor. Ancak, iktidardaki burjuva koalisyonun parlamentoda çoğunluğu elinde bulundurması halkın güvensizliğini büyütüyor.

Hükümet ‘yolsuzluğa yasal kılıf’ olarak nitelendirilen bu kararından geri adım attı, fakat istifa çağrılarını reddediyor.

Sorin Grindeanu’nun başkanlığındaki hükümet kurulalı 1 ay olmasına karşın, sokak gösterilerinin basıncıyla, af teklifinin mimarı Adalet Bakanı Florin Iordache’nin kellesini almak zorunda kaldı. Bu hamle sokağın sesini dindiremeye yetmediği gibi, ardından gelen “Yasayı geri çekiyoruz“ taktiğine rağmen yüzbinlerce kişi eylemlerini sürdürdü.

Romanya televizyonu, eylemlere katılan göstericilerin sayısının toplamda yarım milyonu geçtiğini duyurmuştu.

Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close