DÜNYA

Romanya’da halkın direnişi yolsuzluk yasasını geri çektirtti

romanya-yolsuzluk-portestoRomanya’da düzenlenen ve yarım milyon insanın katıldığı eylemler sonrası hükümet geri adım attı. Hükümet, çarşamba günü yürürlüğe giren ve yolsuzlukla mücadelede görevini kötüye kullanan siyasetçilerin soruşturulmasını zorlaştıran düzenlemeyi feshetti.

Başbakan sorumluluğu Adalet Bakanı’na yıktı

“Sokağın sesini duyduk” diyen Başbakan Sorin Grindeanu “Bize oy verenlere karşı sorumluluğumuz var” dedi. Başbakan protestoların ortaya çıkmasında hükümetin iletişim eksikliğinin rol oynadığını söyleyerek sorumluğu Adalet Bakanı Florin Iordache’ye ait olduğunu söyledi.

Yolsuzlukta 45 bin Euro sınırı

Adalet Bakanı’nın görevde kalıp kalmayacağı henüz bilinmezken Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis ise hükümetin bu kararını övgüyle karşıladı. Ticaret Bakanı ise haftaiçi “Çocuğumun yüzüne bakamam” diyerek istifa etmişti.

Hükümetin 1 Şubat günü yürürlüğe soktuğu kararname görevi kötüye kullanmanın en az 200 bin ley (45 bin Euro) tutarında zarara yol açması durumunda cezai soruşturma başlatılmasını öngörüyordu. Ayrıca kararname, “yolsuzluk yaptıkları gerekçesiyle” hapiste olan çok sayıda yetkiliye özgürlük getiriyordu.

Yüz binlerin direnişi kararnameyi geri çektirtti

Çarşamba gününden itibaren devam eden eylemlere yüzbinlerce insan katıldı. Başkent Bükreş’teki eylemlerde kitle, hükümet binaları önünde barikat kuran polisle çatıştı. Eylemlerde polis çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

Kararname, Romanya Sosyal Demokrat Partisi Genel Başkanı Liviu Dragnea’ya getireceği yarar nedeniyle göstericilerin tepkisini çekmişti. Avrupa Birliğinin geliri en düşük ikinci ülkesi olan Romanya’da görevi kötüye kullanmaktan yargılanan Dragnea 100 bin leylik zarara sebep olmakla suçlanıyor. Liviu Dragnea daha önce de seçime hile karıştırma suçundan Nisan 2016’da ceza almış ve kendisine yasalar uyarınca bu yüzden hükümet kurma görevi verilmemişti.

Sendika.Org

Daha fazlası

İlgili

Close