İŞÇİ SINIFIManşetVideo

Rosa, Karl.. Ölümsüzlerimizin izinde

“Cüret ettim” yaklaşımının daha bir önem kazandığı içinden geçtiğimiz süreçte Rosa, Karl ve binlerce komünist mezarları başında anıldı

YAŞANACAK DÜNYA– Rosa Luxemburg ve Karl Liebknecht’in katledilişlerinin yıl dönümünde Almanya’nın Berlin kentinde kitlesel yürüyüş gerçekleştirildi.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Frankfurter Tor’da yürüyüşle başlayan anma etkinliğine on bini aşkın insan katıldı. Almanyalı, Türkiyeli, Kürdistanlı örgütlerin yanı sıra çeşitli uluslardan devrimci, komünist partiler, örgütler, antifaşist grup ve çevrelerin sembolleri ile renkli bir görüntünün ortaya çıktığı güneşli bir Berlin gününde Rosa’ların “Ya Barbarlık içinde Yok Oluş, Ya Sosyalizm” ruhu dolaştı.

Yaşlı kuşağın her Orak Çekiç olan sembole sevgiyle baktığı, sağ yumruğunu hemen havaya kaldırdığı alışılmış görüntüler, emperyalist kapitalist ülkelerin on yıllardır yaptıkları antikomünist propagandaya rağmen, Rosa ve Karl’ı unutturamadıklarını, onların şahsında sosyalizme sempatiyi yok edemediklerini bir kez daha açığa çıkardı.

Eylemde “Ölümsüzlerimizin İzindeyiz” yazılı ortak pankartın arkasında tek bir kortej halinde yürüyen DKP/BÖG, MKP, TKP-ML, TİKB ve TKEP/L’nin kendi bayraklarının yanı sıra Halkların Birleşik Devrim Hareketi (HBDH) sembolleri taşıdıkları görüldü. Kortejde sık sık Almanca ve Türkçe “Yaşasın Enternasyonal Dayanışma” „Faşizme Karşı Omuz Omuza” “Yaşasın Devrim ve Sosyalizm” sloganları atıldı. Yer yer özgün sloganların da dillendirildiği yürüyüş anıtmezara kadar sürdü.

Eylemde ayrıca DKP/BÖG, MKP, TKP-ML, TİKB ve TKEP/L Avrupa Komiteleri imzalı bildiriler dağıtıldı.

Bitişik kortejlerde Alınteri, ADHK, Partizan, ATİK vb. bayraklarının da taşındığı eylemde coşkunun temposu düşmedi. Karl Liebknecht ve Rosa Luxemburg’un izinde Devrim ve Sosyalizm mücadelemizin süreceği kızıl karanfil denizine dönüşmüş anıtmezarda bir kez daha haykırıldı.

rosa luxemburg

rosa luxemburgrosa luxemburgrosa luxemburgrosa luxemburgrosa luxemburgrosa luxemburgrosa luxemburg

rosa luxemburgrosa luxemburgrosa luxemburg rosa luxemburgrosa luxemburg rosa luxemburg rosa luxemburg

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close