DÜNYA

Rusya ‘ekonomik güvenlik stratejisi’ni açıkladı

Putin, 2030 yılına kadar geçerli olacak ekonomik güvenlik stratejisini onayladı.

HABER MERKEZİ– Dünyanın çeşitli coğrafyalarında derinleşip keskinleşen emperyalist yeniden paylaşım mücadelelerinde Rusya, mutlak ve göreli hakimiyet kurduğu alanlardaki egemenliğini hem ilan eden hem de bunu pekiştirmeye çalışan hamleler geliştiriyor.

Bu kapsamda stratejisini bir nevi güncelleyen yeni bir belgenin duyurusunu yaptı.

‘Ekonomik güvenlik stratejisi’

Rusya’nın „üretim, bilim, teknoloji ve finans alanlarındaki muhtemel krizlerin önüne geçmeyi, vatandaşların yaşam kalitesinin düşmesini engellemeyi öngördüğü“ şeklinde tarif ettiği „ekonomik güvenlik strateji“ belgesi onaylandı.

Putin’in onayladığı stratejiye göre, Rusya hükümeti, 3 ay içinde 2030 yılına kadar geçerli olacak ekonomik güvenlik stratejisinin uygulanması için gerekli kurumsal, hukuki ve metodik önlemleri belirleyecek ve bunların hayata geçirilmesini sağlayacak.

Dış tehditlere karşı mücadele

Söz konusu stratejiye göre, Moskova yönetimi, Rus ekonomisindeki stratejik sektörleri tehdit eden yabancı istihbarat servislerinin eylemlerine karşı mücadele edecek.

Belgede kritik öneme sahip ve tehlikeli tesislerin güvenliğinin ve korunma seviyesinin yükseltilmesinin gerektiği de ifade ediliyor.

Yabancı iş göçünün ihtiyaca uygun hale getirilmesi

Rusya hükümeti, Rusya karşıtı yaptırımlar için önlem alma mekanizması geliştirecek ve yabancı iş göçü akışını ekonominin gerekliliklerine uygun hale getirecek.

Kırım ve Uzakdoğu öncelikli

Öte yandan ekonomik güvenlik stratejisi, Rusya Federasyonu’na bağlı Kırım Cumhuriyeti ve Uzakdoğu Bölgesi’nin kalkındırılmasına öncelik verilmesini öngörüyor.

Stratejide, Doğu Sibirya, Kuzey Kafkasya ve Kaliningrad Bölgesi de öncelikli bölgeler arasında yer alıyor

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close