İŞÇİ SINIFIManşet

Sağlıkçılar Fransızca konuşuyor

Fransa‘da sağlık çalışanları 28 Mayıs 2020 tarihinde yine ortak talepler için eylemdeler. Fransa’nın birçok bölge ve hastanesinde yüzlerce sağlık çalışanı eylem için randevulaştı.

HABER MERKEZİ-Paris, Robert Debré, Pitié-Salpêtrière Bobigny Avicinne, Besançon hastaneleri grevde öne çıkanlardan. Korona sürecinin biraz hafiflemesiyle birlikte ötelenen grev ve eylemler sağlıkçıların yeniden birinci gündemi, çalışma koşullarını değiştirmek için olmazsa olmazları durumunda.

Yeniden sokaklara çıkan beyaz gömlekliler yetkilileri korkutmaya devam ediyor. 2020 Mayıs ayı başında bizzat Macron aracılığıyla sağlıkçılara madalya ve 1500 ila 500 euro arası mükâfatlandırma teklifi yapıldı. Bu teklif sağlıkçılar tarafından tepkiyle karşılanıp reddedildi. 28 Mayıs 2020 tarinde yapılan eylemde ise sembolik olarak hazırlanan madalya ve çekler çöpe atıldı. “Dilenci değiliz, taleplerimizin kabul edilmesini istiyoruz” dediler.

Paris Kolektifi “Blouses blanches” sözcüsü Marc Paulin, “Daha iyi çalışma koşulları içinde işimizi yapmak istiyoruz“. Asistance publique-Hôpitaux de Paris önünde toplanan sağlıkçılardan hemşire Franc Moubeche, “Bu pandémie sonrası istediğimiz şey, çalışma alanlarının gözden geçirilmesi. Artık bir kaç ay önceki sağlık sistemine geri dönmek istemiyoruz” diyor. Créteil Hanri-Mondor hastanesinde hemşire Yalonde A Tchung, “Çalışma saatlerimiz korkunç, fazladan yaptığımız saatler hesaplanmıyor, ödenmiyor. Artık bunun böyle gitmesini istemiyoruz, dinlenme hakkımızı istiyoruz” Sağlık emekçileri eylem yerlerinden bunları dediler.

2 Haziran 2019’da Avignon Hastanesi çalışanlarının başlattığı grev Fransa genelinde toplam 267 servisin katılımıyla devam ediyor. Her yerden yükselen, çalışma koşullarnın iyileştirilmesi, kamu hastanelerine bütçe, daha fazla yatak kapasitesi, daha iyi ücret, 300 euro net ücret artışı, daha iyi sağlık hizmeti, daha fazla kadro ve kadro statülerinin tanınması tüm sağlıkçıların ortak talebi.

2019 yılında Hükümet sağlıkçıların taleplerine kulaklarını tıkadığı gibi, medya savaşı, gözaltılar ve polis şiddetiyle sağlık çalışanlarının büyüyen ve ortaklaşan seslerini boğmaya çalıştı.
Korona süreci sağlık çalışanlarının haklı taleplerini doğrularken, hükümetin bu alana yönelik politikalarını hiç bir dönem olmadığı kadar teşhir etti.

Hükümetin terörist,koronanın kahraman yaptığı sağlıkçılar, şimdi yeni bir sürecin başlangıç evresinde.

Daha fazlası

İlgili

Close