DÜNYA

#SanFransisco’dan sonra #Berkeley

Berkeley’de hem naziler hem de Trump protesto edildi. Faşistlere anladıkları dilden yanıt verildi

berkeley1

HABER MERKEZİ– Tıpkı dün San Fransisco’da olduğu gibi bugün Kaliforniya eyaletindeki Crescent kentinde de sokakları antifaşistler ve emekçiler doldurdu. Bir de ‘Marksistler’…

Emekçiler ve antifaşistler hem nazileri hem de Trump’ı protesto etti. Binlerce protestocu üniversite kampüsündeki Civic Center Park’ta toplandılar. Antifaşist eylemcilerin sayıları kalabalıklaştıkça yeni polis takviyeleri yapıldı. Kentin bir çok sokağında arama noktaları ve polis barikatları kuruldu. ‘Barışçıl olmayan’ antifaşist gruplar sayıları çok az olan faşist grupları yakladıkları yerlerde dövdüler. Polis zaman zaman plastik mermi ve göz yaşartıcı gaz kullandı. Zaman zaman da çareyi öfkeli antifaşistlerden kaçmakta buldu.

Sokaklarda çatışmaların yer yer devam ettiği bildirildi.

Amerikan nazileri bugün kentteki Kaliforniya Üniversitesi (Berkeley) kampüsünde “Berkeley’de Marksizme hayır” gösterisi yapmaya niyetlenmişlerdi. Onlarla ifade edilen sayılarla toplanmaya çalıştılar. Yer yer gerginlikler ve itiş-kakışlar yaşanıyor. ‘Barışçıl olmayan’ antifaşistler rastladıkları faşistlere anladıkları dilden yanıtlar veriyorlar.

berkeley2

Polis “maskeli” ve “kasklı” kişileri gözaltına almaya çalışıyor.

Yeni protestocu gruplar gelmeye devam ediyor. Binlerce antifaşist… Sayıları çok az olan faşist grupları barikatlarla korumaya alan polis, barikata yüklenme girişimleri karşısında zaman zaman plastik mermi ve gaz sıkıyor. Özel tim polisleri de getirildi.

Sayıları gittikçe kalabalıklaşan antifalar buldukları yerde faşistleri cezalandırmakla kalmıyor, polisleri de kovalıyor. Çok sayıda polis takviyesi yapılmaya başlandı.

……..

Protesto gösterisinden kareler:

Faşist “No to Marksizm” sloganına karşıt “Yes to Marksizm” diyen bir protestocu

berkeley3

Alttaki fotoda faşistlerin toplanmayı düşündüğü alanın boş olduğu görünüyor.

berkeley4

‘Barışçıl antifaşistler’in ortasında kalmış bir faşist.

berkeley5

Antifalar da alanda… Polis gaz maskelerini hazırlıyor, fırsatını bulduğunda saldırıp gözaltı yapmak için…

berkeley6

berkeley7

berkeley8

berkeley9 berkeley10 berkeley11 berkeley12

berkeley13 berkeley14

berkeley15 berkeley16 berkeley17

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close