DÜNYAManşetVideo

‘Sarı yelekliler’ 4. haftada yine sokakta

Fransa ve Belçika’da bugün yine eylem, protesto ve polis saldırısı yaşanıyor

HABER MERKEZİ– Fransa’da Macron ve hükümetinin politikalarına karşı -akaryakıt zamlarıyla başlayan- sarı yelekli eylem 4. haftasına girerken, Belçika ve Hollanda’ya da sıçramış durumda.

Belçika’da göstericiler Fransa’ya bağlanan otoyolu tarfiğe kapattı, polis saldırısı sonucu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Fransa’da ise ülke genelinde protestolar sabahın erken saatlerinden itibaren başladı. Sarı yeleklileri bastırmak için yaklaşık 90 bin polis görevlendiren Macron ve hükümeti, eylemleri şiddet ve zorla bastırmaya çalışıyor. Tazyikli su ve gaz bombalarıyla saldıran polis yüzlerce eylemciyi gözaltına aldı.

Paris’in sembolleri arasında yer alan Champs- Elysees (Şanzelize) Caddesi’ne toplanan ve Elysees Sarayı’na yürümeye çalışan eylemciler polis barikatlarını aşmaya çalıştı. “Macron istifa” şeklinde slogan atan halka polis biber gazıyla saldırdı. Direniş devam ediyor.

Başkentte dünden beri olağanüstü polisiye önlemler alınmış durumda. Kapitalist hayatın durduğu Paris’te 36 metro istasyonu kapatıldı. Büyük mağazalar, müzeler, belediye binaları, bisiklet istasyonları ve daha bir çok yapı kapatıldı. Paris’te öngörülen bir çok alışveriş pazarı da iptal edildi.

Fransız hükümeti ülke genelinde 89 bin güvenlik gücü personelini harekete geçirdi. Sadece Paris’te 8 bin polis ile jandarmaya ait 12 zırhlı araç görevlendirildi.

“Sarı Yelekliler” Macron ve hükümetinin attığı (akaryakıt zamlarını iptal etmek gibi) geri adımları yeterli bulmuyor. Ve eylemlere devam edileceği mesajını veriyor.

sarı yeleklilersarı yelekliler

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close