MAKALELERManşet

‘Sefer’ belli ki olacak ama ‘sonu’ ne olacak?..

Rojava’ya sefer olacak ama bunun sonucu “düştü düşecek” denilirken öldürücü bir tokat yenilen Kobanê’ye mi benzeyecek yoksa ABD ile Rusya’nın oyun hamuru gibi yoğurup birbirlerine karşı koz olarak kullandıkları kriz içindeki ırkçı faşist Türk rejimi yeni bir ‘ucuz zafer’ daha mı kazanacak…

ALINTERİ– Yayılmacı hayaller ve Kürt fobisinin iç içe geçtiği tarihsel reflekslerle Rojava’yı işgal etmek için yaklaşık bir yıldır askeri yığınak yapan, emperyalist güçler arasındaki çatlaklara tahtakurusu gibi dalıp çıkan rejim, tamtamlarının sesini haftalardır yükselttiği o işgal harekatını başlatmak üzere.

Rejimin bu kriz koşullarında hem bilumum patronlar sınıfına semireceği yeni bir pazar alanı açmak hem de yine o krizin işçi ve emekçilerde biriktirdiği tepkileri şovenizmin zehirli çanağında boğma refleksleriyle giriştiği bu çılgınlığın faturasının bizzat işçi ve emekçilere çıkarılacağı gün gibi açık. “Bir kurşunun fiyatı kaç lira, biliyor musunuz?” diyen zihniyetin ardına ardına yaptığı zamlar bu faturanın daha ilk ilanıdır!

Daha işgali gerçekleştirmeden TOKİ planları yapan, kaç üniversite açacağını hesaplayan rejimin bu planlarını bozacak yegane güç Türkiye işçi ve emekçilerinin kendi sınıf gündemleriyle çıkması, bölge haklarının işgale dur diyecek anlamlı bir tepki koymasıdır.

ABD’nin Irak işgali döneminde Güney Kürdistan’ın işgal edilerek Türkiye topraklarına fiilen katılmamış olmasını “kaçırılmış fırsat” olarak değerlendiren bu Yeni Osmanlıcı çılgınlığın, Rojava’yı “çatlaklardan dalayım, sonra çık derlerse de elimde en azından bir parça toprak kalır” niyetiyle işgal edeceği açıktır. Bu harekatın sonunun nereye varacağını kestirmek şimdilik mümkün değil. Kesin olanın Kürt halkının bu koşullarda bir kez daha yalnız kalacağı, bir kez daha direnişçiliğiyle tarih yazarken, sınırsız acılarla karşı karşıya kalacağıdır!

Kürt halkı, emperyalist güçler tarafından bir kez daha satıldı. Gerek ABD gerekse Rusya şimdiye kadarki tutumlarıyla bu işgali fiilen desteklediklerini göstererek kendi tıynetlerini bir kez daha ortaya koyup, tarihsel bir gerçeğin altını yeniden çizdiler: Çıkarları neyi gerektiriyorsa onu yaparlar!  Fakat bu güçlerin aynı Türkiye’yi ve onun azılı faşist-işgalci rejimini de aynı reflekslerle satmaları da yine an meselesidir.

Rejimin işgal harekâtının başlayacağı haberini bile icazet almak için kapısı aşındırılan Beyaz Saray verdi.

Yapılan açıklamalara bakılırsa Trump yönetimi ile faşist rejim arasında belli bir mutabakat sağlanmış. Kürtler başta olmak üzere bölge halklarına düşmanlık temelinde sağlanan bu mutabakatın çerçevesi henüz netleşmiş değil.

Bu noktada Kore ve İran’la yaşanan sürtüşmelerden Suriye’den çekilme konusuna kadar birçok konuda önce esip gürleyen Trump yönetiminin sonra gelen baskılar üzerine nasıl zigzaglar çizdiği hatırlanacak olursa bu konuda da kesin tahminlerde bulunmamak daha doğru olur. Ancak bu ihtiyat payı, Pentagon ve Dışişleri Bakanlığı başta olmak üzere Amerikan yönetiminin farklı kliklerinin ya da AB’nin “muhalefetine bel bağlama” şeklinde yeni bir siyasi körlük ve rehavete yol açmamalı. Diğer her şey bir yana ‘kendi dışındaki güçlerin gösterecekleri tepkiler’ üzerine sayfalarca yorum döktürülen Efrin işgali öncesindeki aymazlık bir kez daha beslenip kışkırtılmamalı.

Aylardan beri bağıra bağıra gelen bu saldırı belli ki olacak. Ama fiili harekat ne zaman başlar şu an kesin bir şey söylenemez. Belli ki artık saatler, günler, en fazla haftalar söz konusu. Bu konuda inisiyatif tümüyle Kürt halkının ve halkların düşmanlarının elinde. Ancak bu saldırının süresi, çapı ve sonucu söz konusu olduğunda işte orada QSD’nin ve onun bel kemiğini oluşturan YPG/YPJ’nin iradesi ve direnişi devreye girecek. Yani Rojava’ya sefer olacak ama bunun sonucu “düştü düşecek” denilirken öldürücü bir tokat yenilen Kobanê’ye mi benzeyecek yoksa ABD ile Rusya’nın oyun hamuru gibi yoğurup birbirlerine karşı koz olarak kullandıkları kriz içindeki ırkçı faşist Türk rejimi yeni bir ‘ucuz zafer’ daha mı kazanacak…

Onu işte önümüzdeki süreç gösterecek.

Daha fazlası

İlgili

Close