DÜNYAİŞÇİ SINIFI

Sendikalar işçi eylemine polis saldırısını kınadı

Gürcistan’da demiryolu işçilerinin açlık grevi eylemine polis saldırmış, onlarca işçi gözaltına alınmıştı

gürcistan demiryolu

HABER MERKEZİ– ITUC, ETUC ve ITF sendikaları, 24 Ağustos 2017’de Gürcistan Demiryolları işçilerinin barışçıl protesto eyleminin polis saldırısıyla dağıtılmasını kınayan bir açıklama yaptı.

Üç işçi, Gürcistan Demiryolları binasının önünde açlık grevi başlatarak, yöneticilerin ani bir kararla çalışma yerlerini değiştirmelerini protestoya başladılar. İşçiler, yaklaşık 150 kilometre uzaklıktaki başka bir birime adeta sürgün edilmelerine karşı çıkmak için direniş çadırı kurdular. Sendikalardan ve diğer aktivist gruplar desteğe geldiler. Polis işçilere saldırdı, direniş çadırını dağıttı, onlarca işçiyi gözaltına aldı.

Saldırıyı kınayan sendikaların bugün yaptıkları açıklamada “bir kez daha işverenler tarafından gerçekleştirilen kapalı kapılar ardında planlanan saldırıyla karşı karşıyayız. Gürcistan’da, hükümet sistematik olarak işçilerin ve sendikaların haklarının budanmasına destek çıkıyor. Devlet teşebbüslerinde hükümetin, sendikalarla diyalog kurmak yerine bu şekilde işçiler üzerinde baskı kurması, özel sektörün de bundan cesaret alıp işçiler üzerinde tam egemenliklerini pekiştirme saldırılarına zemin hazırlıyor” denildi.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close