GREV HABERLERİİŞÇİ SINIFIManşet

Şili: Grevci maden işçilerine polis saldırdı

Grevin 5. gününde, grev kırıcılarının madene girişini bloke eden işçilere polis saldırdı, çok sayıda yaralı ve gözaltı var

HABER MERKEZİ– Şili’nin kuzeyindeki Atacama Çölü bölgesinde bulunan Chuquicamata kentindeki dünyanın en büyük bakır madeninde 5 gündür grevde olan işçilere bu sabah polis saldırdı.

Göz yaşartıcı bombalar, tazyikli su ve plastik mermilerle yapılan saldırı sonucunda çok sayıda yaralı olduğu, 12 işçinin tutuklandığı bildirildi.

„Bloomberg.org“ ta yer alan habere göre, 5 gündür grevde olan işçiler, patronların grev kırıcılarını devreye sokmak istemesiyle birlikte eylemlerini daha aktif bir düzeye taşımak için maden sahasına giden yolları kapattılar, grev kırıcı işçilerin madene girişini engellediler. Bunun üzerine devlet desteğini arkasına almış maden şirketi polisi işçilerin üzerine saldırttı.

Çok sayıda işçinin yaralandığı çatışmanın ardından Codelco maden şirketi yöneticileri tehditlerini artırarak “şiddet olaylarından ve yolların engellenmesinden sorumlu kişilere karşı yasal işlem başlatılacağı ve bu eylemlerin sendika liderleri tarafından aleni olarak teşvik edildiği” açıklaması yaptı.

Grevi örgütleyen sendikalar ise “şirket yöneticilerinin verdiği tepkinin talihsiz olduğunu ve şirketin grevin ilk dört günü boyunca çatışmayı çözme konusunda hiçbir çaba içine girmediğini” belirtti.

Codelco maden şirketi patronlarıyla sendikalar arasında haftalardır yürütülen görüşmelerden sonuç çıkmaması üzerine, yaklaşık 3 bin 300 işçinin çalıştığı bakır madeninde 14 Haziran’da grev başlatılmıştı.

Anlaşmazlık, ücretlere yapılacak zam, emeklilik ve sağlık hakları konularında yaşanıyor. Patronlar, ücretlere yüzde 1,2 oranında zam ve 20 bin ABD doları kadar bir kerelik ikramiye teklifinde bulundu. Şirket yöneticileri “Çin ile ABD arasındaki ticaret savaşlarını” gerekçe göstererek “belirsizliğin sürdüğü ortamda daha fazla ödeme yapamayacaklarını” söylüyor.

Zam teklifini yeterli bulmaya işçiler, aynı zamanda sağlık ve emeklilik haklarının garantiye alınmasını talep ediyor.

İşçilere gerekli ödemeleri yapmak istemeyen şirket Temmuz ayında 5,8 milyar dolarlık bir yatırım yaparak yeraltı blok madenciliğine geçmeyi planlıyor!

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close