DÜNYAGENÇLİKManşet

Sınırdaki göçmenlere ABD’li öğrencilerden destek

Kaliforniya (Berkeley) Üniversitesi öğrencileri ABD’ye geçmeye çalışan göçmenlerle dayanışma kararı aldılar

HABER MERKEZİ– Kaliforniya (Berkeley) Üniversitesi öğrencileri Meksika sınırında ABD’ye geçmeye çalışan göçmenlere ilk maddi destek kararı aldı.

Kaliforniya Üniversitesi Öğrencileri Birliği’nin (ASUC) kararı oybirliğiyle kabul edildi. Buna göre, gömenlere ilk etapta bin 500 dolar gönderilecek.

Bir grup göçmen ABD’ye geçti

Öte yandan, göçmen konvoyundan bir grubun, Meksika-ABD sınırındaki bariyerleri aşarak Tijuana Plajı’ndan ABD’ye geçtiği, bir kısmının sınırı aştıktan sonra yakalandığı bildirildi.

Tijuana kentine gelen yaklaşık 9 bin göçmenin kaldığı ABD sınırına yakın bir spor kompleksindeki barınak geçtiğimiz günlerde kapatılmış, barınakta kalan tüm göçmenler, ABD sınırından çok daha uzaktaki bir eski konser salonuna gönderilmişti.

Bu arada, Uluslararası Göç Örgütü (IOM), Orta Amerika ülkelerinden ABD’ye ilerleyen göçmen konvoyundan yüzlerce kişinin kendi ülkelerine geri döndüğünü bildirmişti.

Göçmenler, Ekim ayı ortalarında Honduras ve Guetemala gibi Orta Amerika ülkelerinden, yoksulluk, işsizlik ve çetelerden kaçarak ABD’ye ulaşmak için Meksika’ya gelmişlerdi.

Kaynak: Fox News

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close