DÜNYAManşet

Atina ve Paris’te mültecilerle dayanışma eylemleri

Dünya Mülteci Günü“nde binlerce kişi Atina ve Paris’te düzenlenen mültecilerle dayanışma eylemlerine katıldı

Atina ve Paris’te binlerce insan „Birleşmiş Milletler Dünya Mülteci Günü“nde mültecilerin hakları için sokağa çıktı.

Atina’da yaklaşık 2 bin gösterici Yunan hükümetinin mülteci politikasını protesto etmek için sokaktaydı.

Binlerce mülteci, iltica başvurularına „kabul“ cevabı verilmemesi nedeniyle Yunan adalarında ve anakarada sağlıksız koşullarda barınmaya mecbur bırakılıyor. Oturum izni verilenler ise barınacak ev bulamayıp sokakta kalıyor ya da yasal olarak „6 aylık kontrat“ imzalanması gerekirken dört haftalık kontratlara tabi tutuluyorlar.

Yunanistan başbakanı Mitsotakis, kontrat süresini dört haftaya indirmiş ve evlerden bu sürenin ardından çıkarılanlara „sorunsuz bir geçiş” garanti edileceğini açıklamıştı.

Göstericiler, hükümetin ikiyüzlü davrandığını vurgularken, tarımla ilgili bir sendikanın üyesi olan Margarita Koutsanelou yaptığı konuşmada “Hükümet, korumaya ihtiyacı plan mültecilere karşı harekete geçiyor, çünkü halka bir günah keçisi sunmak istiyorlar, Ancak göçmenler ve mülteciler bizim düşmanımız değil.“ dedi.

Göstericiler Yunan hükümetinin, mültecilere karşı insanlık dışı caydırma politikaları uyguladığını ve adalardaki binlerce kişilik mülteci kamplarında insani yardımın bilinçli olarak yapılmadığını vurguladılar.

Paris’te ırkçılık ve polis şiddetine karşı göstericiler sokaktaydı

2007 yılında polis tarafından katledilen Senegal kökenli Lamine Dieng’in ikamet ettiği bölgede yapılan gösteride, cinayetin aydınlatılması ve suçlu polislerin tespit edilerek cezalandırılmaları istendi.

Lamine’nin ailesine geçen hafta Fransız hükümeti tarafından davanın peşini bırakmaları için 145 bin euro teklif edildiği basına yansımıştı.

Zenci Korkusu Karşıtı Tugay“ aktivistlerinin sözcüsü Franco Lollia „George Floyd davası bu seferberliğe önemli bir katkıda bulundu” derken, aynı zamanda çok sayıda gösterici „İbo için adalet” yazılı pankart ve dövizler taşıdı. Geçtiğimiz Ekim ayında, Paris banliyösünde devriye gezen motorsikletli bir polis, İbrahim Bah’ı ezerek ölümüne neden olmuştu.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close