DÜNYAManşet

Sırbistan’da dördüncü büyük protesto

Protestocular “Hırsız Vucic” sloganları eşliğinde ve “Yalanlara son” pankartları taşıdı.

HABER MERKEZİ– Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da, “kanlı gömleklere son” sloganıyla düzenlenen protestoların dördüncüsü gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’i protesto etmek için Cumartesi akşamı bir araya gelen göstericiler “Hırsız Vucic” sloganları eşliğinde ve “Yalanlara son” pankartları taşıdı.

Fransız haber ajansı AFP’nin bildirdiğine göre 25 bin, yerel kaynaklara göre 40 binin üzerinde gösterici, Vucic yönetimi altında azaldığını belirttikleri demokratik özgürlükler için yürüdü. Gösteriye katılanlar basın özgürlüğü talep ederken, gazetecilere ve muhalif siyasetçilere yapılan saldırıların da son bulmasını istedi.

Ülkedeki son 3 haftasonu yapılan gösterileri, muhalefetteki „Sırbistan Solu“ partisinin lideri Borko Stefanovic’in uğradığı saldırı tetikledi. Geçen Kasım ayı sonunda Krusevac kentinde gerçekleştirilen saldırıda Stefanovic, siyah kıyafetli bir grup tarafınfan demir çubukla dövülmüştü.

Muhalif liderin yaralandığı olayın ardından saldırının faili olduğu açıklanan kişiler yakalandı. Saldırı Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandr Vucic tarafından da kınandı. Ancak muhalefet, Vucic ve iktidardaki partisini bu saldırıdan sorumlu tutuyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close