DÜNYAManşet

‘Siz beni hapiste veya ölü olarak görmek istiyorsunuz’

ABD’de son durum: Polis şiddetine dair yeni görüntüler ve tepkiler; ‘Özerk bölge’ ilanı ve Trump’ın tehdidi; Kolomb’un yıkılan heykelleri

Seattle eyaletinde protestocuların kamu binalarını işgal ederek “CapitolHill Özerk Bölgesi” ilan etmesinden sonra Trump’ın Seattle’i “yerli teröristler ele geçirdi“ açıklamasında bulunmuştu.

Demokratların yönettiği bölgede protestocular şehrin bir kaç bloğunu “otonom bölge” ilan etmiş, Washington Valisi Jay Inslee, Seattle belediye başkanına durumu kontrol altına almadığı durumda müdahale edeceklerini duyurmuştu.

Trump “Bu çirkin anarşistler hemen durdurulmak zorunda. Şehrinizi hemen geri alın. Eğer yapmazsanız ben yapacağım. Bu bir oyun değil.” tehdidinin ardından Seattle belediye başkanı Jenny Durkan Trump’a “sığınağına dön” cevabınını verdi.

Biden:Trump oy çalacak, ancak kaybedecek

Demokrat Parti başkan adayı Biden 3 Kasım’da yapılacak seçimlerde Trump’ın oy çalarak seçime hile karıştıracağını, buna rağmen Trump’ın kaybedeceğini ve Beyaz Saray’ı terketmemesi durumunda askerler eşliğinde sarayı terk etmek durumunda kalacağını söyledi.

Çoğunluğu siyahi,18 milyon kişinin sağlık güvencesi yok

ABD salgının merkezi halindeyken, 18 milyon kişinin ülkede sağlık güvencesinin olmadığı ortaya çıktı.

Ülkede, yeterince uygulanmamasının ardından testler devlet tarafından ücretsiz hale getirilmişti. 18 milyonun çoğunluğunu siyahiler, yerli Amerikalılar, Hispanikler, Asyalılar ve Latinler oluşturuyor. Test yaptırmak ücretsiz olsa bile, yatarak tedavi görmek demek yoksul ve sigorta sisteminde kaydı olmayanlar için ortalama 30 bin dolarlık ödenmesi gereken hastane masrafı demek.

Amerikan toplumunun ölümcül eşitsizliği, sigortasız olma riskinin Afrika kökenlilerde yüzde 52, Amerikan yerlilerinde ise yüzde 90 olması ölüm oranlarıyla eşleştirince çıplak gerçeği gözler önüne seriyor. 2 milyon 67 bin enfekte hasta ve 115 bin 166 hayatını kaybeden insan sayısıyla ABD koronavirüsün merkezi konumunda.

Sömürgeci Kolomb’un heykelleri tek tek yıkılıyor

Amerika’yı keşfetmesiyle sömürgeciliği ilk yayan insanlardan Kristof Kolomb’un heykelleri protestocular tarafından tek tek yıkılmaya devam ediyor.

Tarihte, ekonomileri büyük ölçüde kölelerin çalıştırıldığı çiftliklere dayanan güneydeki 11 eyalet kendini “Konfederasyon” olarak tanımlamış, sömürgeci “Konfederasyon başkanları” adıyla anılan 11 eylat başkanı, köleliğin kaldırılmasına karşı çıkmış ve 1861-65 arası kuzey ve güney arasında süren iç savaşın ardından Lincoln köleliği kısmi kaldırmıştı.

Şimdi ise, George Floyd’un katledilmesinin ardından ülke geneline yayılan protesto gösterilerinde şehir meydanlarındaki sömürgeci ve ırkçı isimlerin heykelleri bir bir yakılıp yıkılıyor.

‘Siz beni hapiste veya ölü olarak görmek istiyorsunuz’

ABD’nin Oklahoma eyaletinin Tulsa kentinde kaldırım bulunmadığı için yolda yürümek zorunda kalan iki Afrikalı genci polislerin tenha bir sokağa çekerek darp ettiği, ters kelepçe takarak gözaltına alması sosyal medyada yayınlanınca tepkiler karşısında, olaydaki iki polis açığa alındı.

Görüntülerde polislerin lise çağındaki gençleri dinlemediği, bir gencin “siz beni hapiste veya ölü olarak görmek istiyorsunuz” diye bağırdığı, diğer gencin ise arkadaşını sakinleştirmeye çalıştığı görülüyor.

Çin-ABD rekabeti

ABD ile Çin arasındaki emperyalist rekabette ipler iyice geriliyor. İngiltere hükümetinin tepkiler karşısında Çin menşeli Huawei teknoloji firmasının 5G istasyonunun çalışmalarını durdurma kararına karşı, Londra merkezli ama Hong Kong’ta kurulmuş olan HSBC bankası başkanının Huawei firmasının İngiltere’den dışlanmaması talebine ABD Dışişleri Bakanlığından açıklama geldi.

Dışişleri bakanı, İngiltere’den tarafını seçmesini, Çin’in ABD’nin müttefiklerine karşı ekonomik ve siyasi zorbalık kullandığını ifade etti. Pompeo ABD’nin, İngiltere’nin güvenlikli ve dayanıklı nükleer enerji santrali inşa etmekten yurttaşlarının mahremiyetini koruyan güvenilir 5G teknolojisi geliştirmeye kadar yardım edeceklerini açıkladı.

Asker-polis kameralarını körleştiren protestoculara soruşturma

ABD senatosu Silahlı Hizmetler Komitesi, Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası’nı onaylayarak 2021 yılı mali bütçesinde toplam 740.3 milyar dolarlık dev bir miktar ayırdı. Pandemide sefalet artarken ve yardım paketleri yetersiz kalırken ABD parlamentosunun savunma ve savaş yatırımlarına aktardığı bütçeler her geçen yıl daha da artıyor.

FOX News”in ele geçirdiği belgeye göre, ABD Adalet Bakanlığı protestolarla ilgili federal yasaları ihlalden çok sayıda dava açtı. FBI ve Ulusal Muhafızların protestocuları takip eden kameralarını yeşil lazer ışıkla etkisiz hale getirenlerin, kundaklama, yağmalama, polis ekipmanına el koyma gibi eylemlerde bulunanların çoğunlukla federal soruşturmaya tabi tutulduğu geçen bilgiler arasında.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close