KADINManşet

SNCF’de patriyarkal skandal

Fransa’nın Strasbourg kentinde SNCF’de memur olarak çalışan bir kadın tacize uğrayıp şikâyetçi olduğu için işten atıldı.

2-3 Mart 2024 tarihlerinde Marion, çalıştığı mekanda iş arkadaşının tacizine uğradı. Marion başka bir iş arkadaşının da olduğu bir ortamda ikinci kez aynı kişinin tacizine maruz kaldı.

Tanıkla beraber SNCF bürosuna giderek tacizci hakkında şikâyette bulundu. Durumu örtbas etmek isteyen yönetime karşı şikayetinden vazgeçmeyen Marion, yönetimin özel olarak tuttuğu yargı komitesi tarafından yargılandı.

“Herkese kuyruk sallayan basit bir kadın” olmakla suçlandı. Üstelik 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde işine son verildi.

Tanık hakkında ise, filmlere özgü anketler yapıldı. Sonuç olarak “Sıkça izine ayrılma, yeterince işinin başında bulunmama” gerekçeleriyle suçlanıp işine son verildi.

Tabii yaşanan bu durum demiryolu çalışanlarının öfkesine neden oldu. Uzunca bir süredir özelleştirmenin pençesinde olan SNCF, sudan bahanelerle işçi kıyımı yapıyor. Son yaşanan olay işçilerin biriken öfkelerinin patlamasına neden oldu. İşçi ve memurlar yapılan seksizm ve patriyarkal skandala karşı sessiz kalmadı.

Bugün,15 Mart 2024 tarihinde, Strasbourg SNCF Gar’ı önünde basın açıklaması organize ettiler. 200’e yakın kişinin katıldığı açıklamaya Fransa’nın Paris, Mulhouse, Nancy şehirlerinden delegeler katıldılar. İş arkadaşlarının işlerine geri alınması için önümüzdeki günlerde greve gideceklerini de açıkladılar.

Yapılan etkinliğe çok sayıda kurum destek verdi. Feminist gruplar, Sarı Yelekliler, öğrenciler ve sol parti temsilcileri sırasıyla söz aldılar. Temsilciler, yaşanan seksizmin kabul edilir gibi olmadığını, kapitalizmin pervasızlığının geldiği noktaya işaret ederek, birleşik mücadelenin zorunluluğuna dikkat çektiler.

Özcesi, bugün ve daima “Birlikte güçlüyüz!” mesajının altı çizildi.

Daha fazlası

İlgili

Close