DÜNYAManşet

Soğuk yasalara karşı sokaklar ısınıyor

Fransa’nın 80 kentinde “Genel Güvenlik Yasası”na karşı kitleler 6. kez sokaktaydı. 30 Ocak’ta Paris sokaklarında buluşmak üzere sözleşildi.

16 Ocak 2021 tarihinde on binlerce kişi Fransa’nın birçok şehrinde “Genel Güvenlik Yasası”nın geri çekilmesi için eylem yaptı. Eyleme çok sayıda kurum ve halk katıldı. Gazeteciler, partiler, dernekler, sendikalar, Sarı Yelekliler, öğrenciler, işyerlerine kilit vurulan esnaflar ve emekçiler…Resmi rakamlara göre, Fransa’nın bir çok yerinde gerçekleşen eylemlerde 75 kişi gözaltına alındı.

İşçi ve emekçilere fatura edilen ekonomik krizin ağır sonuçlarına karşı her kesimden emekçi sokakları ısıtıyor.

Önümüzdeki süreçte daha da ağırlaşacak olan bu sürecin kontrol edilebilmesi için burjuvazi şiddete ihtiyaç duyuyor. Bu nedenle 2020 yılının son günlerinde bin maddelik “Genel Güvenlik Yasa Tasarısı” apar topar hazırlandı. 6 gün içinde genel kuruldan geçirildi, tasarının senatodan da geçmesi bekleniyor. Geniş kitleler için çok tehlikeli olan bu yasanın, özellikle 24. maddesi ifade özgürlüğünü ortadan kaldırmayı amaçlarken polise sınırsız bir yetki ve koruma öngörüyor.

Pandemi ile katlanarak artan işçi kıyımları, yoksulluk, kapılarına kilit vurulan esnaflar, geleceği olmayan öğrenciler, iş yükü her geçen gün artan ve emeğinin karşılığını alamayan sağlıkçılar, sağlık, eğitim ve sosyal alanların ticarileştirilmesi, gelecek güvensizliği biriken öfkenin başlıca nedeni.
Her alanda biriken öfke ve tepki sokaklarda kesişiyor ve bütün yollar sokaklara çıkıyor.

Daha fazlası

İlgili

Close