DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

Stalingrad zaferinin 75. yılı

75 yıl önce bugün Hitlerci faşizm Stalingrad kapılarında büyük yenilgiye uğradı

75 yıl önce bugün faşist Naziler Stalingrad kapılarında büyük yenilgiye uğradı.Kendini yenilmez sanan Hitlerci faşizm tarihin çöp tenekesini boyladı.

Stalingrad savunması 2. Emperyalist Paylaşım Savaşı’nın dönüm noktasıdır. Saldırgan Alman ordularının, genç-yaşlı, kadın-erkek, bütün kent halkı tarafından 140 gün direnilerek belinin kırıldığı yerdir. Avrupa’nın işgalinde hızla sonuca gidebilen faşist Alman orduları, ilk kez Stalingrad önlerinde durduruldu ve yenildi. “Bir adım daha geri gidilmeyecek”, Nazi sürüleri Stalingrad önlerine dayandıklarında, Stalin’in önderliğindeki Savunma Halk Komiserliği’nin yayınladığı emir buydu. Bir Alman subayı ise yazdığı mektupta şöyle diyordu: “Volga’ya ulaşmamıza yalnızca 1 kilometre var, fakat bu 1 kilometreyi bir türlü geçemiyoruz. Bu 1 kilometre için yapılan savaş, bütün Fransa’nın ele geçilirmesi için yapılan savaştan daha uzun sürdü.”

Stalingrad irade, direniş, umut demektir. İtici gücünü tarihsel haklılıktan alan “Büyük Anayurt Savaşı”nın bu tayin edici çarpışması “yenilmez” sanılan faşist Alman ordularının da yenilebileceğini göstermesi ile tüm dünya halkları için bir umut ve esin kaynağı oldu.

Hitlerci sürüler, Stalingrad savaşçılarının müthiş direnişi karşısında 700 bin asker, bin tank ve bin 400 uçak kaybettiler. 19 Kasım’da başlayan Sovyet karşı taaruzu, Stalingrad’ı kuşatan faşist Alman ordularının çember içine alınması ile sonuçlandı. Stalingrad, Nazi cellatları için sonun başlangıcıydı.

Stalingrad, bir faşist Alman subayının da dediği gibi “Avrupa’yı hallaç pamuğu gibi atıp içerdeki işbirlikçilerinin yardımlarıyla bir günde ülkeler alan” Alman faşizminin Sovyet proletaryası ve emekçi halkları önünde diz çöktüğü direniş kalesidir!

Bu görkemli direniş ve karşı taarruz sırasında Bolşevik Partisi ve Sovyet halkları en nitelikli ve yiğit 2 milyon evladını kaybetti (Tüm 2. Emperyalist Paylaşım Savaşı’nda bu rakam 20 milyondur).

Büyük bedel ödenerek kazanılan o büyük zafer bugün de direnen halklar için esin kaynağıdır.

(Alınteri Arşiv’inden yararlanıldı)

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close