İŞÇİ SINIFIManşetVideo

Sovyet halklarının faşizme karşı zaferi

Hitler faşizminin yenilgisinin yıldönümünde, insanlığın geleceği için dövüşenler yolumuza ışık tutuyor

YAŞANACAK DÜNYA– 8- 9 Mayıs tarihleri Hitler Almanya’sının Sovyetler Birliği’ne yenilişinin yıldönümü.

Almanya’da 1. Emperyalist Paylaşım Savaşı sonrasında yaşanan Büyük Buhran’da, ekonomik olarak çökmüş işçi sınıfı ve orta sınıf tabakalarına “milliyetçilik, anti-semitizm, anti-komünizm, üstün ırk” söylemleri ve ekonomik düzelme vaadleriyle yaptığı propagandayla 1933’de iktidara gelen Hitler, 1939 yılında Polonya’yı işgal etti. Hitler’in iktidara gelişi, Almanya’da faşizmin başlangıcı oldu. Bu süreç aslında savaş sonrası yaşanan ekonomik buhran ve kriz ortamında işçi sınıfı mücadelesinin sosyalizm düşüyle buluşmadığı oranda, kitlelerin yaşadığı buhranın faşizme çok kolay evrilebileceğinin en açık kanıtı oldu.

1939 yılında iyice güçlenen Hitler faşizmi ilk önce Polonya’yı işgal etti. Polonya’nın işgaliyle başlayan İkinci Emperyalist Paylaşım Savaşı’nda, savaşın başladığı 1939 ve savaşın bitimi olan 1945 yılları arasında toplamda 100 milyona yakın insan hayatını kaybetti. Milyonlarca insan toplama kamplarında yakıldı. Milyonlarca Yahudi katledildi. Milyonlarcası göç etmek zorunda kaldı. Yüzlerce şehir, köy ve kasaba talan edildi.

Faşizmin saldırdığı Avrupa’da, Avrupa’lı komünistler ve devrimciler, savaşa karşı mücadele yürüttüler. Avrupa ülkelerinin işgali sırasında Avrupa burjuvazisi faşizmle uzlaşarak ticari alışverişe devam etti. Fransa, Bulgaristan ve Polonya’da burjuvazi ülkeyi Hitler faşizmine teslim ederken, partizanlar faşizme karşı silahlı mücadeleye devam ettiler.

1941 yılında Avrupa’daki teslimiyetlerden güç alan faşizm, Sovyetler Birliği’ne saldırdı. Milyonlarca Hitler askeri, yakarak geçtikleri her toprak parçası üzerinde faşizmin yarattığı vahşeti bırakarak Sovyetler Birliği’ne girdiler. Stalin önderliğinde savaşan Kızılordu, 4 yılı aşkın bir süre devam eden savaşta, Hitler’in birliklerini Berlin’e kadar sürdü. 8-9 Mayıs 1945 yılında Sovyetler Birliği askerlerinin Berlin’e girmesiyle Hitler Almanya’sı teslim oldu.

Bugün onların kazandığı dünya işçi sınıfı ve ezilen halkların geleceğidir!

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close