DÜNYAManşet

Strasbourg’da 1 Mayıs

Strasbourg’da son yılların en renkli ve kitkesel 1 Mayıs’larından biri yaşandı.

Fransa’nın Strasbourg kentindeki eylem, sendikalar ve muhalif kitle örgütleri kollektifi olarak iki ayrı kortej biçiminde gerçekleşti. Yürüyüşe her kesimden insan katıldı. Sendikalar, Gençlik, Sarı Yelekliler, anti faşist guruplar, Fransa sol partileri, Türkiyeli demokrat ve devrimci kurumlar, Filistin inisiyatifi, kağıtsızlar ve anarşistler katıldı.

Sendikalar ayrı yürüdü

2024 1 Mayıs’ı, sendikalar ve muhalif kitle örgütleri kollektifi tarafindan ayrı ayrı yürüyüş kortejleri biçiminde örgütlenmis olsada, aynı noktada, Üniversite Meydanı’nda buluşuldu. Yaklaşık iki kilometre kadar birlikte yüründükten sonra sendikalar, Strasbourg ve Almanya sınırındaki Jardin Des Deux Rives‘de Alman sendikacılarla buluşup piknik yapmak üzere ayrıldılar.

7 sendikanın ortakllaştığı sendika korteji (FSU, Unsa, Solidaires, AES/FSE, FO, CGT ) ayrıca Kürt ve Alevi derneklerinin de katıldığı kortejlerden oluşuyordu. Sendikalar memur maaşlarının ve endeks puanının artırılması, memur kadrolarının oluşturulması, okullarda “Bilgi çatışması”nın terk edilmesi, işsizlik sigortası reformunun yürürlükten kaldırılması, işsizlik sigortasının savunulması ve grev hakkının korunması içerikli ortak bir 1 Mayıs bildirilerini dağıttılar. Kortejde çok sayıda sendika isminin geçmesine karşın katılan kitle sayısı oldukca zayıftı.

Hangi kortejde yürüyeceğiz

Hangi akla hizmetle yapıldığı bilinmeyen sendikaların ayrı yürüme isteği, baştan itibaren genel olarak kitlelerde moral bozukluğu ve nerde yürünmesi konusunda tereddütlerin yaşanmasına neden oldu. Alanda ayrı ayrı kesimlerle yaptığımız sohbetlerden çıkardığımız genel sonuç buydu.

Olimpik oyunların teşhiri

Diğer taraftran başını Sarı Yeleklilerin çektigi içinde çok çeşitli organizasyonların olduğu kollektif ise; 1 Mayıs’ın hazırlığına haftalar öncesinden başlamış, sendikalarla yapmak üzere çağrıda bulunmuştu. Ancak sendikalar bu yıl Alman sendikacılarla buluşup 1 Mayıs’ı piknik biçiminde yapacaklarını söylediler. Bunun üzerine, kollektif, geleneksel 1 Mayıs’a uygun olarak Strasburg’da bir yürüyüş düzenleme kararı aldı. Kollektif bu yılki 1 Mayıs eksenine 21 Temmuz’da Paris’te yapılacak olan olimpik oyunları teşhir etmeyi koymuştu. Bu nedenle yüzlerce kişiden oluşan kortejin neredeyse tamamına Olimpik oyunlarının teşhir edildiği görseller yerleştirilmişti. “Geleceğimiz kaos” yazan gençliği ve göçmenleri süpüren maketler, palyaçolar, askeri bandroller, yoksullaştırılan emekçiler ve çalışarak ölmeyeceğiz vb yaratıcı figürler, görseller öne çıkıyordu. Yine gençlerden oluşan müzik ekibi devrimci marşlarla korteje ayrı bir renk katıyordu.

Anti faşist gençlik, fabrikalarımızdan Filistin’e İntifada pankartının arkasında Filistin Kollektifi ile yürüdü.

Dans eden bir halkı durduramazsınız

Kortejin en arkalarında konumlanan bir grup anarşist ise, “Dans eden bir halkı durduramazsınız” dövizinin arkasında Metal müziği eşliğinde yürüyordu.

1 Mayıs eylemi öğlen saatlerinde şehir merkezinde sonlanırken, guruplar ayrı ayrı noktalarda piknik, müzik dinletisi ve standlar biçimindeki etkinliklerle devam etti.

Daha fazlası

İlgili

Close