DÜNYA

Strasburg’da eylem: "Üç maymunu oynamayın"

strasburg5-300x200Oturma eyleminde bulunan yüzlerce kadın “Katil Erdoğan işbirlikçi AB”, “Kürdün katliamına ortak olmayın” sloganıyla AİHM binasına yürüdü.

TJK-E ve KCD-E öncülüğünde yüzlerce Kürdistanlı ve Destekçi örgütlerden katılanlar  Strasburg’da bulunan Avrupa Konseyi (AK), Avrupa İnsan Hakları Merkezi (AİHM), CPT önünde kurdukları çadırlarda sürdürdükleri oturma eylemi 2. gününde devam ederken, eylem alanında bulunan yüzlerce kadın AİHM’ye yürüdü.

AKP ve Erdoğan’ın Kürdistan’da uyguladığı soykırım politikalarını protesto etmek ve Türkiye’nin AK üyeliğinden düşürülmesi, AİHM’in Kürdistan’da Türk devletinin katliamlarına karşı harekete geçmesini ve Öcalan üzerinde uygulanan tecridin kaldırılması talebiyle başlatılan oturma eyleminin bulunduğu çadırda bir araya gelen yüzlerce kadın buradan AİHM’e kadar bir yürüyüş gerçekleştirdi.

ERDOĞAN KATLEDİYOR AK, AİHM ve CPT 3 MAYMUNU OYNUYOR

Yürüyüş boyunca kadınlar “Erdoğan ve DAİŞ katlediyor AK, AİHM ve CPT 3 maymunu oynuyor”, “AİHM’e başvurdular AİHM reddetti Türk devleti katletti” pankartları ve Türk devletinin katlettiği sivillerin fotoğraflarını taşıdı. Kadınların yürüyüş boyunca hep bir ağızdan attıkları “Katil Erdoğan işbirlikçi AİHM”, “Kürdün katliamına ortak olmayın”, “Terörist Erdoğan”, “Terörist Türkiye” sloganları AK, AİHM ve CPT merkezlerinde yankılandı.

AİHM merkezi önünde polis yoğun güvenlik önlemleri alırken, yüzlerce kadın yaklaşık bir saat boyunca AİHM’si önünde attıkları sloganlarla ve yaptıkları açıklama ile tepkilerini dile getirdi.

AİHM TAVRINI DEĞİŞTİRİLMELİ

Açıklamada, yaralı halde Türk devletinin saldırıları altında bulunan sivillerin korunması için AİHM’e yapılan başvurular hatırlatılırken, AİHM’in başvuruları reddederek yaşanan katliamların ortağı haline geldiği vurgulandı.

Türk devletinin bugünde Sur’da katliamlarını devam ettirdiğini dile getirilen açıklamalarda, AİHM’in artık katliamlara ortak olacak şekilde aldığı kararlardan vazgeçmesi gerektiğinin altı çizildi.

Yine Erdoğan’ın DAİŞ ile iş birlik yaparak Kürtlere sadece Türkiye’de değil Rojava’da katliam yapmak istediği dile getirilirken, DAİŞ’e karşı savaşarak insanlık değerlerini savunan Kürtlerin mücadelesinin görülmesi gerektiği belirtildi.

Eğer AİHM Türkiye’nin katliamlarına destek olacak şekilde kararlarına devam ederse Kürt halkının AİHM’ne karşı eylemlerinin devam ettireceği söylendi.

Kadınları AİHM önündeki eylemlerini sonlandırdıktan sonra sloganlar eşliğinde tekrardan oturma eyleminin devam ettiği direniş çadırına geri döndü.

ANF

Daha fazlası

İlgili

Close