DÜNYA

Stuttgart’ta binler yürüdü

sHDP milletvekillerine yönelik, Saray merkezli gözaltı ve tutuklamaları, Stuttgart‘ta bugün binlerce insan protesto etti. Demokratik Güç Birliği ve HDK Avrupa‘nın çağrısıyla yapılan eyleme, havanın soğuk ve yağışlı olmasına rağmen, 5 binden fazla katılım oldu. Alman, Türk, Kürt tüm demokratik kurumlar güç kattılar.

Gençler ve kadınların tepkisi yüzlerinden okunuyordu. Ölürüm Türkiyem müzigiyle kitleye satasan iki faşist, arabanın dağıtılmasıyla, kitlenin öfkesinden nasibini aldı. Polisin müdahalesi ile kısa süreli bir çatışma oldu. Polis gaz cop kullandı.

Almanca ve Türkçe yapılan konuşmalarda HDP milletvekillerine ve Cumhuriyet gazetesi çalışanlarına yönelik tutuklamalar ve belediyelere kayyum atanması teşhir edildi.

Tren garı karşısında Lautenschlagerstr.den Wilhemsplatz‘a uzanan güzergah sırasında, “Direne direne kazanacağız”, “Katil Erdoğan”, “Hoch die internationale Solidarität” sloganları atıldı. Alman radyo ve haber siteleri eyleme yer verdi. Ayrıca, Ulm ve Karlsruhe‘de de eylemler yapıldığı öğrenildi.

ss

Daha fazlası

İlgili

Close