DÜNYA

Stuttgart’ta HDK-A paneli

hdk-panelHalkların Demokratik Kongresinin (HDK) Almanya’da çalışmaları devam ediyor. Belli başlı büyük kentlerin tümünde kuruluş kongresinin tamamlamasının yanı sıra ülkedeki gelişmelere paralel toplantı, konferans ve söyleşiler gerçekleşmekte.

HDK Stuttgart Meclisi 22 Ocak Pazar günü saat 14 de Arena Kulturhaus da “OHAL ve Güncel Siyasi Gelişmeler” konulu bir panel gerçekleştirdi. Stuttgart ve çevresinde yoğun katılımın olduğu panelin sunumunu HDK-Stuttgart’tan Aynur Karakaya ile Solmaz Rukan yaptılar. Etkinliğin açılışını yapan HDK-Stuttgart Meclisi üyesi Necati Akın, HDK-Avrupa ve Stuttgart çalışmaları hakkında bilgilendirmede bulunudu.

İnsan hakları savunucusu 23. dönem Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal, Alevi hareketinin temsilcilerinden 25. dönem Milletvekili ve Evrensel gazetesi yazarı Ali Kenanoğlu ve HDK-Almanya Yürütme Kurulu Üyesi avukat Mahmut Şakar panele konuşmacı olarak katıldılar.

Panelin ilk konuşmacısı Akın Birdal oldu. Konuşmasına Türkiye’nin geçmişiyle hesaplaşmaktan kaçındığını, darbelerle olağanüstü dönemlerde geçtiğini bunun için gerçek manada eşitlikçi, özgürlükcü bir rejim olamadı sözleriyle başlayan Birdal daha sonra şunları söyledi. ‘‘ Milletvekillerimiz, eşbaşkanlarımız, belediye başkanlarımız içerde. Avrupa için seçilmiş çok önemlidir. Onlar için seçilmiş olmak demokrasinin olmazsa olmazları arasında. Peki ne yapıyorlar! Hiç bir şey denebilinir. Aydınlarımız üzerinde büyük oyunlar oynanmakta, gazeteciler tutuklu. Özgürlük istemek, Barış dilemek suçların en büyüğü sayılmakta. Bunun için Tek adam diktatörlüğüne hayır demek boynumuzun borcu‘‘

Sürgünde yaşamak zorunda bırakılan avukat Mahmut Şakar ise HDK-A nın çalışmalarına dikkat çekerek, burada yaşıyor olsak da Türkiye’deki gelişmeleri yakınen takip ediyoruz. Refarandum çalışmalarında Hayır diyerek kendi emeğimize ve geleceğimize sahip çıkmalıyız dedi.

Alevi hareketinin önemli simalarında Ali Kenanoğlu, ‘’Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve AKP hükümeti 15 Temmuz bir kurtuluş savaşı olarak görmekte. Hatta kurtuluş savaşında daha öte anlam yüklemekteler. Yeni bir ulus, yeni bir devlet yaratmaya çalışıyorlar. Bu yapılmak istenen devlette; alevilerin, kürtlerin, emekçilerin, muhalif olanların yeri yoktur. 7 Haziran da yakaladığımız ivme Kasım da biraz zayıfladı ancak kaçmadı. Refarandum ile önümüze yeni bir fırsat konmakta. Aleviler hayır diyecek, kemalisti ulusalcısı hayır diyecek, Kürtler ve ezilenler hayır diyecek. O halde umutlu olmamız için çokca nedenimiz var’’ dedi.

Panelin sorular bölümünde onlarca kişi yazılı ve sözlü sorular sordular. Demokrasi için birlik girişiminden CHP‘nin tutumuna, ülkenin ekonomik çıkmazlarından yaşanabilinir bir ülkeye kadar her konuda sorular soruldu ve tek tek cevaplar verildi.

Konuşmalar sık sık alkışlarla desteklendi. Türkiye’nin karanlığa doğru hızla sürüklendiği bu günlerde, AKP ve yanlısı kurumların son zamanlarda Türkiye’deki gerginlikleri Almanya’ya taşıma girişimleri dikkate alındığında bütün demokratik güçlerin; Başkanlığa-OHAL’e –Diktatörlüğe karşı HAYIR kampanyası için kapı kapı gezerek bir çalışma sürüdürmek büyük anlam kazanmıştır.

Panel refarandumda „hayır“ diyenlerin, bizlerin, Kürtlerin, alevilerin, bütün ezilenlerin kazanması için şimdiden harekete geçmeliyiz sözleri ile sonlandı.

Kaynak: Avrupa Forum

Stuttgart “Hayır” için hazır

Daha fazlası

İlgili

Close