DÜNYAManşet

Stuttgart’tan Rojava’ya Canlı Bağlantı

Bir Alman aktivist Rojava’dan anlatıyor: “Şimdiden net görülüyor ki, hedef Rojava’yı Türkleştirmek ve diğer etnisiteleri yok etmektir.”

Stuttgart’ın Heslach ilçesinde bulunan Lilo Hermann Gençlik Merkezi’nde, geçen Pazartesi günü, Rojava ile canlı bağlantı kuruldu. Rojava’da bulunan Alman bir aktivist, son durumla ilgili bilgi verdi.

Savaşı gözlemek amacıyla senede en az bir kere savaş alanlarına giden Alman aktivist, güncel durumu „emperyalist kaos“ olarak niteledi. Adını vermeyen Alman aktivist, Rojava’nın geleceği nasıl olacak sorusuna karşılık, henüz neler olacağına dair kimsenin yanıt veremediğini ifade etti.

Aktivistin anlatımına göre, Rojava’da hayat henüz normalleşmediyse de, yine de ailelere gidilip konuşuluyor ve eğitim aksatılmıyor. Zaman zaman sınırda hala silah sesleri duyuluyor ve kısa bir zaman önce çatışmalar ve silah sesleri çok yaklaştı. Böyle zamanlarda, şehir dışına çıkılıp, sonra şehirlere geri dönülüyor. Direniş hep böyle devam ediyor.

Ayrıca güncel olarak, Rojava’nın sokaklarında Rus ve Amerikan panzerleri sıkça geçiyor ve bölge halkı panzerlerin geçişini taş atarak protesto ediyor.

“Türkiye savaşa devam edip kazanırsa, Rojava nasıl etkilenecek?“ sorusuna ise, „Türk faşistlerinin geçtikleri her yerde Türkçe konuşulup Türkçe yazılmaya başlandı. Şimdiden net görülüyor ki, hedef Rojava’yı Türkleştirmek ve diğer etnisiteleri yok etmektir. Ve zaten Rojava’da tahammül edemedikleri şey de budur. Tüm etnisitelerin, dinlerin ve renklerin birarada yaşaması“ yanıtı verildi.

Stuttgart/ Çiğdem Danışmaz

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close