DÜNYAManşetVideo

Rojava’ya saldırılar tüm dünyada yine protesto edildi

Almanya’da Alman polisinin dün yaptığı tehditvari açıklamaya rağmen bugün on binler sokaklara aktı

HABER MERKEZİ– Türk devletinin Rojava’ya yönelik işgal saldırılarına karşı Avrupa’nın ve dünyanın bir çok kentinde yine sokaklara çıkıldı.

Kürt yurtsever kurumlarının çağrısı üzerine, Melborne’den’den Oslo’ya, Berlinden, Köln’e, yapılan eylemlerde Türkiyeli ve Kürdistanlı kurumların yanı sıra yerli antifaşist ve devrimci kurumlar da yerlerini aldılar.

Almanya’da Alman polisinin dün yaptığı tehditvari açıklamaya rağmen bugün on binler sokaklara aktı. Polisin „on binler sokağa çıkacak. Bin civarında Kürt genci (onların zihninde sopalar bile ‘silah’ olarak görülüyor. b.n.) silahlarıyla gelecek. Türk milliyetçileri de hazırlanıyor. TOMA’ları hazır tutacağız“ mealinde yaptığı açıklama Rojava işgaline karşı biriken öfkenin sokağa yansımasına engel olamadı.

Köln

Almanya’nın Köln kentinde ön binler iki koldan yürüyerek Friesenplatz’da buluştu. Kilometrelece süren yürüyüş boyunca kitle hiç susmadı, Rojava’yı işgale kalkışan Türk devletine öfkesini dile getiren sloganları haykırdı.

defend rojava

Berlin

Almanya’nın başkenti Berlin’de on binlerce kişi, Rojava’ya işgalci saldırılar düzenleyen Türk devletini protesto etti.

Berlin Özgür Kürdistanlılar Topluluğu’nun organizasiyle düzenlenen eylem için Potsdamer Platz Meydanı’nda bir araya gelindi.

defend rojava

Melbourne

Avustralya’nın Melbourne kentinde ise protestocular, Eyalet Küthüphanesi önünde bir araya gelerek, Türk devletinin saldırılarını bir kez daha protesto etti. Federasyon Meydanı’na kadar yürüyen sendika temsilcileri, çeşitli halkların dernekleri, insan hakları savunucuları, Türkiyeli demokratlar ve Kürdistanlılar, saldırıları kınadı.

defend rojava

Oslo

Norveç’in başkenti Oslo’da dev bir yürüyüş ile Türk devletinin Kuzey Doğu Suriye’ye yönelik düzenlediği işgal saldırıları protesto edildi.

Solidaritet med Kurdistan tarafından organize edilen eylem kent merkezinde başladı ve Norveç Dışişleri Bakanlığı’na kadar sürdü.

Pistoia

İtalya’nın Pistoia kentinde bir araya gelen Partizan (ANPİ) hareketinden aktivistler, Türk devletinin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik işgal saldırıları ve katliamlarını protesto etmek için alanlara çıktı.

Pistoia istasyon meydanı önünde bir araya gelen eylemciler Türk işgalini sık sık attıkları sloganlarla protesto etti. Eyleme 500 dolayında kişi katıldı.

defend rojava

Rennes

Fransa’nın Rennes kentinde eylemciler işgal saldırılarına karşı Place de Colombier Meydanı’nda bir araya geldi. Kitle, buradan Republiqe Meydanı’na doğru yürüyüş gerçekleştirdi.

Bordeaux

Fransanin Bordeaux kentinde binlerce kişi, Place de la Bourse alanında toplandı. Eylemde, Türk devletinin kimyasal silahları kullanmasına dikkat çeken kısa bir skeç düzenlendi.

Eyleme Sarı Yelekliler de “Katil Erdoğan” sloganıyla destek verdi.

Çok sayıda sosyalist, anarşist grubun da destek verdiği eylemde konuşan Milletvekili Loïck Prud’homme, Türk devletini kınadı, PKK’nin ‘terör listesi’nden çıkarılmasını istedi.

defend rojava

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close