DÜNYAManşet

Sudan’da askeri darbeye karşı halk sokağa çıkıp barikatlar kurdu

Sudan’da askeri darbe ile yönetime el koyulması sonrası halk sokaklara inerek barikatlar kurdu, çatışmalar yaşanıyor

Sudan’da askeri darbe sonrası Başbakan Abdullah Hamduk dahil olmak üzere Geçici Konsey’in sivil üyeleri ve geçiş hükümetinden bazı bakanları gözaltına alınmış, darbeyi desteklemeyi reddetmesinin ardından Başbakan Hamdok askerler tarafından bilinmeyen bir yere nakledilmişti.

Ülkede internetin kesildiği, bakanlıklar, petrol rafinerileri gibi kritik noktalar, yollar ve köprülerin askerler tarafından abluka altına alındığı, Omdurman kentinde çeşitli basın organlarına baskın düzenleyen askerlerin bazı basın çalışanlarını da gözaltına aldığı basına yansımıştı.

Ülkede askeri darbenin duyulmasının ardından çeşitli örgütlerin çatı örgütü olan Sudan Profesyoneller Birliği tarafından sivil itaatsizlik ve genel grev çağrısı yapıldı. Birlik tarafından yapılan açıklamada;

Kitleleri sokağa çıkmaya ve sokakları işgal etmeye, yolları barikatlarla kapatmaya, genel grev başlatmaya ve darbecilerle işbirliği yapmayarak onlara karşı sivil itaatsizliğe gitmeye çağırıyoruz” denildi.

Çağrı sonrasında dün sabah saatlerinden itibaren ülkenin birçok noktasında binlerce kişi sokağa çıktı. Başkent Hartum’un çok sayıda mahallesinde eylemciler yolları barikatlarla kapattı. Hartum’da askerlerin eylemcilere ateş açtığı, çok sayıda yaralı olduğu belirtiliyor. Hartum’daki çatışmalarda şu ana kadar en az 12 kişinin yaralandığı kaydedildi.

Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close