DÜNYAManşet

Sudan’da eylemciler Savunma Bakanlığı önünde

Sudan’da Ömer El Beşir’in istifası talebiyle Omdurman kentinde düzenlenen eylemler sırasında doktor olan bir eylemci öldürüldü.

HABER MERKEZİ-Sudan‘da ekmeğin fiyatının üç katına çıkartılması ve yaşam koşullarının daha da ağırlaşması sonrası başlayan isyan sürüyor. Bilindiği gibi eylemler kısa süre içersinde diktatör Ömer El Beşir rejimine karşı bir harekete dönüşmüştü. 1989 yılından darbe ile iktidara gelen Ömer El Beşir, 2010’dan bu yana Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından savaş suçları, insanlığa karşı suçlar ve soykırım işlemekle suçlanıyor. Buna rağmen iki kez ülkenin başına cumhurbaşkanı “seçildi” El Beşir, anayasada değişiklik yaparak, üçüncü kez aday olmaya hazırlanıyor. Beşir ayrıca, ülkesinin kamu fonlarından 9 milyar doları kendi hesabına geçirmekle suçlanıyor.

Cumartesi günü bir çok kentte yapılan eylemler, protesto eylemlerinin başından bu yana en önemlisi olarak belirtiliyor. Bu protesto eylemlerinde, göstericiler ilk kez ordu ve Savunma Bakanlığı’nın bulunduğu binaların girişine kadar ulaştı.

Başkent Hartum’un merkezindeki Ömer El Beşir’in konutunun yakınında ise binlerce kişi ile güvenlik güçleri arasında çatışmalar yaşandı. Devlet güçleri, gaz bombaları ile kitleye müdahale ederken, kitle de taşlarla karşılık verdi. Omdurman kentinde ise protesto gösterileri sırasında yaralanan bir kişi hayatını kaybetti. Doktorlardan oluşan bir komite, ölen kişinin bir doktor olduğunu bildirdi.

Aralık ayında başlayan protesto gösterilerinden bu yana, onlarca kişi hayatını kaybetti. Devlet yetkililerine göre 32 kişi öldü, İnsan Hakları İzleme Örgütü HRW’nin açıklamasına göre 51 kişi eylemlerde yaşamını yitirdi.

Daha fazlası

İlgili

Close