ManşetPOLEMİK

‘T A M A M’ sokak çağrısına dönüşmeli

Sosyal medyayı sallayıp iktidarı ürküten TAMAM ancak ‘sokakta mücadeleye devam’la birleştiğinde ‘her şey mümkün’ olacak

Ege Deniz

Tayyip “milletim tamam derse..” deyiverince bunun T A M A M’ a dönüşüp siyasal iktidara karşı toplumda varolan tepki birkiminin boyutlarını ve derinliğini bir kez daha açık edeceğini hesaplayamadı tabii.

T A M A M sosyal medyayı salladı, çığ gibi büyüdü. Bu, OHAL koşullarında, insanların sırf sosyal medya paylaşımlarından dolayı gözaltına alınıp tutuklandığı bir dönemde kayda değer. Ve toplumun derinliklerinde biriken tepki ve öfkenin yüzeye vurmuş hali olması bakımından önemli bir olgu.

Mücadeleyi büyütme ve faşizmi yenerek bir şeyleri değiştirme derdi olanlar açısından ise çok şey anlatıyor.

Tam de bu noktada, T A M A M’ ın hemen YANINDA ve ÖTESİNDE bir başka hamleye, yönelime gereksinmemiz yok mu? Salt T A M A M’ da ve sosyal medyada kalarak GERÇEK bir SONUÇ almak mümkün mü? Mümkün olmadığı bu cümleden bile anlaşılıyor.

Bir kere, faşizmin cisimleşmiş hali tek adam diktatörlüğü bu seçimle yıkılmayacak.

7 Haziran seçimlerinin akabinde ve 1 Kasım dönemecinda siyasal iktidarın yapıp ettikleri onların seçimle gitmeyeceklerini herkese anlatmış olmalı.

Siyasal iktidar, hepimizin bildiği gibi, ekonomik-siyasal olduğu kadar toplumsal ve moral zayıflıklarını, sıkışmışlığını savaşla, kanla, faşist zorbalıkla örtmeye çalıştı, çalışıyor.

İktidardan bir kez düştüğü vakit kimin elinde kalırsa sonunun kötü olacağını da bildiği için “korsan seçim”de “kazanmak” için her şeyi yapacak. Kaybedeceğini hissettiği vakit ise bir şekilde “iptal” edecek. Bu ihtimal yabana atılmamalı.

O yüzden seçimde HDP’yi ve Demirtaş’ı desteklerken, bunun için elden ne geliyorsa yapmak gerekirken, ‘Seçim’den Öte’ düşünüp buna uygun konumlanmak tayin edici olacak (HDP’nin bu yönden sınırlı ve zaaflı bir tutum sergilediğini söylemeden geçemiyoruz).

Seçimin sonucunu da etkileyecek bir duruş olarak T A M A M’ ı sokakta büyütmek ve bunu seçim akşamından başlamak üzere ülkenin her tarafında kitlesel bir tutuma dönüştürmek, sonrasında bunu D E V A M’ lılaştırmak önem kazanıyor.

Onların kaybetmesi, bizim kazanmamız buna bağlı bir süreç ve sonuç olarak ortaya çıkacak.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close