DÜNYAManşet

Tayland: Darbecilerin polisi yürüyüşe izin vermedi

Sosyal medya paylaşımından tutuklanmış bir öğrencinin tutulduğu hapishaneye yürümek isteyenleri polis bloke etti

HABER MERKEZİ– Tayland’ın başkenti Bangkok’tan, sosyal medya paylaşımından tutuklanmış bir öğrencinin tutulduğu hapishaneye yürümek isteyenleri polis engelledi.

taylanda cunta protestosu 1

2014’de bir darbeyle iktidara gelen askeri yönetimin bulunduğu ülkede, baskı ve yasaklamalardan dolayı eylem ve protestolar nadir görülüyor.

Yerel zamana göre bugün (Cumartesi) Bangkok’taki Thammasat Üniversitesi kampüsünde toplanıp yürümek isteyen protestocuların eylemi yine engellemeyle, yine yasakla karşılaştı.

tayland cunta protestosu 2

tayland cunta protesto 3

Öğrencilerden, alternatif tarım aktivistlerinden, sağlık emekçilerinden ve insan hakları savunucularından oluşan yüzlerce protestocu, Khon Kaen kentine doğru yürümeyi hedeflediler. 17 Şubat’ta oraya varmayı planlayan grup, kentteki hapishanede tutulan bir üniversite öğrencisiyle dayanışmak istediler. Khon Kaen Üniversitesi hukuk öğrencisi Jatupat Boonpattararaksa, sosyal medya üzerinden örgütlenen bir etkinliğe dair paylaşımlarda bulunduğu için hapsedilmişti.

Yürüyüşçüler yıllardır askeri rejimin baskıları altında kalan ülkede “artık yeter” diyerek demokrasi mücadelesinde ses olmak istiyorlar.

Bangkokpost.com’un bildirildiğine göre yürüyüşün düzenleyicileri arasında Thammasat Üniversitesi Sosyoloji ve Antropoloji Fakültesi dekanı Anusorn Unno da var.

Bir protestocu “Cunta’ya, Tayland’da uzun gerici bir yol katettiğini söylemek istiyoruz, tarım bakanlığındaki herkes general, sadece generaller var!”şeklinde tepkisini dile getirdi.

Bir başka protestocu “Bu yürüyüş bir kardeşlik ve dayanışma yürüyüşü. Darbe hükümetinin son dört yılı boyunca konuşma ve eyleme ilişkin haklarımız yok edildi!” dedi. Yürüyüş başlayana kadar üniversitede kalacaklarıını da sözlerine ekledi.

Ülkede sıkıyönetim altında, sosyal medya paylaşımlarından ötürü insanları kolayca hapse attıran “bilgisayar suçları yasası” uygulamada!

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close