DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

Tayland: Göçmen işçiler protesto etti, patron geri adım attı

Binlerce göçmen işçi “kimlik sertifikası” için yüksek fiyat dayatmasını protesto etti

HABER MEREKEZİ– Tayland’ın başkenti Bangkok’taki ADDA ayakkabı fabrikasında çalışan 3.000’den fazla Myanmarlı göçmen işçi, patronun “kimlik sertifikası” için yüksek fiyat dayatması üzerine protesto gösterisi yaptı. Yapılan görüşmelerin ardından patron “fiyatta indirimi” kabul etmek zorunda kaldı.

Ülkede “geçici çalışma izni”ne sahip göçmen işçiler ADDA’da 3 yıldan beri kölelik koşullarında çalıştırılıyorlar. Geçici olan kimlik belgelerinin süresinin doluyor olmasını işçiler karşısında şantaj olarak kullanan patron CI (certificates of identity) denilen bu belgeler için işçilerin her birinden 12.500 Tayland bahtı almak isteyince işçilerin protestosuyla karşılaştılar.

Savaşlardan, kıtlıktan, yoksunluktan başka ülkelere gitmek zorunda kalan göçmen işçiler diğer bir çok ülkede olduğu gibi Tayland’da da her an sınır dışı edilme tehdidi altında yıllarca köle gibi çalıştırıldıkları yetmiyormuş gibi, çalışma iznini uzatma, barınma gibi konularda tamamen inisiyatifine bırakılmış oldukları patronlar, bu durumdan, her fırsatta -zaten son derece düşük olan- ücretlerde kesintiler yapmak için yararlanıyorlar.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close