DÜNYAİŞÇİ SINIFI

Tayvan: Polisin katlettiği göçmen işçi için eylem

Başkent Taipei’de Vietnam’lı bir göçmen işçinin Tayvan polisi tarafından vurularak öldürülmesini protesto ettiler

tayvan protesto1

HABER MERKEZİ– Tayvan’ın başkenti Taipei’de çok sayıda Vietnam’lı göçmen işçi ve onları destekleyen insan hakları savunucusu, 31 Ağustos’ta polis tarafından katledilen Nguyen adlı göçmen işçi için eylem yaptılar.

Bugün (Pazartesi) Taipei’deki Ulusal Polis Teşkilatının (NPA) önünde toplanan protestocular “polisin öldürme hedefiyle aşırı güç kullanıp kullanmadığının açığa çıkarılması için davanın kapsamlı olarak soruşturulmasını” istediler.

Nguyen’i kurşun sıkarak öldürdüğünü kabul etmek zorunda kalan polisler, çalıntı arabayla kaçmaya çalışırken onu durdurduklarını, bunun üzerine onun arabadan inerek kendilerine saldırdığını, hatta çevreden taş toplayarak üzerlerine attığını, bu nedenle ateş etmek zorunda kaldıklarını iddia ediyorlar.

Vietnam’lı genci “etkisiz hale getirmek” için 1 kurşun yetmemiş olacak ki, 9 kurşun sıkıyorlar ve bunların 6’sı gencin vücuduna isabet ediyor! Üstelik önce gencin yüzüne biber gazı sıktıklarını söylüyorlar!

Tayvan Uluslararası İşçiler Sendikası’ndan bir yetkili protesto eyleminde yaptığı konuşmada “polisin 9 kez ateş etmek zorunda mıydı?” ve “tam da aynı senaryoda bir Tayvan vatandaşı ya da beyaz bir kişi olsaydı, polis aynı şekilde davranır mıydı?” dedi.

tayvan protesto2

Ülkeye gelmiş Vietnam’lı göçmenlerin büyük bir bölümü “kaçak” olarak yaşıyor ve çalışıyor. Çünkü Tayvan’a geldiklerinde “yasal” olarak iş bulabilmeleri için simsarlara (ya da köle tacirleri diyelim) yüksek (ortalama 7,000 dolar!) “komisyonlar” ödemek zorundalar.

Üstelik göçmen emekçiler “Tayvan halkının istemediği işleri yapmak durumundalar. Ağır işçilik gerektiren ya da zehirli maddelere maruz bırakan işler…” diyor, eyleme katılan 39 yaşındaki Vietnamlı bir göçmen işçi.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close