DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

Tayvan’da sağlıkçılar yeni ‘çalışma yasası’nın iptalini istediler

Bir işçinin 8 saat arayla ve 12 gün aralıksız çalıştırılmasının önünü açan yasa sağlık emekçileri tarafından protesto edildi

HABER MERKEZİ– Tayvan’da meclisten geçirilen, bir işçinin 8 saat arayla ve 12 gün aralıksız çalıştırılmasının önünü açan yasa sağlık emekçileri tarafından yürüyüşle protesto edildi.

Eylemde yapılan konuşmalarda sağlıkçılar, şu anki uygulama olarak işçilerin ancak 11 saat dinlenme süreleri bırakılarak çalıştırılabileceği şeklindeki düzenlemelerde yapılan değişiklikle bu sürenin 8 saate indirilmesinin işçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda tehlikeleri beraberinde getireceğini, ‘iş kazaları’ denilen olaylarda artış yaşanacağını söylediler.

İşçilerin yeterinde dinlenmeden uzun iş işgünleri boyunca çalıştırılmasının kölelik anlamına geleceğini belirten protestocular, eğer çalışma açığı varsa, bunun istihdam edilen işçi sayısının artırılarak kolayca çözülebileceğini ifade ettiler.

Daha yoğun emek sömürüsünün önünü açıyor

Hükümetin “iş kanunu”nda “çalışmayı esnekleştiren” değişiklikler içeren yasa tasarısı Bakanlar Kurulu tarafından 13 Kasım’da onaylandı. Ve emekçiler yasaya karşı o tarihten bu yana mücadele ettiler.

Buna rağmen söz konusu yasa 10 Ocak’ta meclisten geçirildi. Yasanın Mart ayında yürürlüğe gireceği açıklandı.

“İş kanunu”nu esnekleştiren yasa, patronlar için bulunmaz bir nimet anlamına geliyor. İşçilerin aralıksız 12 gün boyunca çalışmaya zorlanması, yıllık tatillerden 7 günün gasp edilmesi, haftalık azami çalışma saatlerinin 54’e çıkarılmasını, mesailer arasındaki dinlenme süresinin 11 saaten 8 saate düşürülmesi gibi düzenlemeleri içeriyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close