DÜNYAManşet

“Tek bir Nazi kalmayıncaya kadar şarkı söyleyeceğim”

Nazilerin toplama kamplarından sağ kurtulan ve ömrünü anti faşist mücadeleye adayan, dünyanın en yaşlı rapçisi Esther Bejarano 97 yaşında hayatını kaybetti.

Bejarano, Almanya’daki antifaşist mücadelenin sembol isimlerindendi. Hayatının son anına kadar antifaşist mücadele içinde yer alan Bejarano, şarkıları, yazdıkları ve ürettikleriyle ardında önemli bir mücadele mirası bıraktı.

1924 yılında Almanya’nın güneybatısında yer alan Saarlouis kasabasında doğan Esther Bejarano, 1938 yılında “Kristal Gece” olarak bilinen pogrom sonrasında ailesi tarafından Yahudilerin Filistin’e göç etmesi için hazırlıklar yürüten bir eğitim merkezine kaydedildi. 3 yıl sonra merkezin öğretmenleri ve öğrencileri tutuklanarak toplama kampına gönderildi.

Polonya’da bulunan Auschwitz Kampı’na gönderilen Bejarano, müziğe olan yeteneği sayesinde kampta hayatta kalabildi ve kampta bir kadın orkestrasında yer aldı.

İki yıl Siemens’a köle işçi olarak çalıştırıldığı Ravensbrück toplama kampındayken Nisan 1945’te özgürleşti, ancak tüm ailesi Naziler tarafından katledildi.

Esther Bejarano. Almanya’da faşizmin yeniden yükselişe geçmesi ile sesini yükseltti ve antifaşist mücadelede etkin bir rol aldı. Esther Bejarano, bir süredir antifaşist şarkılar söyleyen rap grubu Mikrophon Mafia ile rap yapıyordu.

Birlikte konserler verip etkinliklerde beraber olduğu bir devrimci sanatçı arkadaşının kaleminden Esther Bejarano;

“Ebediyen yaşayacağız!”-“Mir leben ebik!” , “Bella ciao!” ve daha nice direniş şarkılarını söyledi son nefesine kadar. Ajandası bizleri mahçup edecek biçimde yılın hemen her günü, nice gazete, televizyon ve radyo için söyleşi, konser, okullarda öğrencilerle konuşmalar ve Anti faşist anma ve protesto etkinliklerinde doluydu.

Yoldaş Esther Bejerano Israil devletinin politikalarına karşı tavır alan bir yahudi, anti faşist, anti kapitalist ve sosyalistti.

Ausschwitz kampında kızlar orkestrasında akordeon çaldığı ve sonra da “arier ırkından bırkaç nesil öncesinden bir bağ” öne sürülerek, Hamburg’ta iş kampına gönderilerek öldürülmeden kıl payı kurtuluyor ancak ailesinin çoğunu kaybediyor ve sayısız ölümlerin ve soykırımın şahidiydi.

Erdoğan için faşist zalim bir diktatör, mutlaka durdurulmalı derdi.

Alman devletinin kendisini güçlendirmesini, silah ticaretini ve mülteciler ile yapılan anlaşmaları protesto ederdi. Alman kurumlarının , yargı ve yürütmelerin hiçbir zaman Nazilikten arınamadığını vurgulardı. Politikalarının da Yabancı ve mültecilere yönelik yasama ve uygulamaları yanısıra, dış politikalarıyla da faşizan ve faşizmi besler olduğunu vurgular ve protesto ederdi. Anti faşist çalışmalar mutlak bir biçimde anti kapitalist temele uzanmalıdır derdi. Ausschwitz kampında kendisine söz vermişti,  “Son nefesime kadar olanları anlatacak ve antafaşist mücadeleyi sürdüreceğim!” diye.

Sözünü tuttun sevgili Esther yoldaş ve direniş şarkında söylediğin gibi, ebediyen yaşayacaksın; kalplerimizde ve anti faşist, anti kapitalist mücadelemizde.

Kahrolsun faşizm, Yaşasın enternasyonalist, sosyalist Mücadelemiz.

💫Esther Bejerano💫
Yıldızlar yoldaşın olsun sevgili yoldaşım
Ciao Bella

Daha fazlası

İlgili

Close