KADIN

TİKB'den açıklama

tikb zeynep poyraz

Zeynep Poyraz yoldaş hakkında kamuoyuna yanıltıcı bilgilerin verilmesi bizim için sorundur, bu konu en başta bizi ilgilendirir

Can Dündar‘ın 22-26 Ocak tarihlerinde Milliyet gazetesindeki köşesinde yer alan Semra Duyar röportajında TİKB şehidi Zeynep Poyraz‘la ilgili bilgi kirliliğini düzeltme amacıyla TİKB Basın Bürosu tarafından kendisine iletilen açıklamanın tamamını, haber değeri taşıması nedeniyle yayınlıyoruz.

Açıklamada da vurgulandığı gibi, “gerçekleri dile getirmekten çok sansasyon peşinde koşan” Can Dündar, bugünkü (27 Ocak 2011) yazısının dipnotunda, bu açıklamanın içinden cımbızladığı küçük bir bölümüne yer vermiştir.

Sayın Can Dündar,Sütununuzda yayınlamaya başladığınız Semra Duyar’la röportaj dizisinin ilk bölümünde, Mustafa Duyar‘ın geçmişini özetlerken yoldaşımız Zeynep Poyraz‘la olan ilişkisini de anıyorsunuz. Fakat yaklaşık iki yıla yakın süren bu ilişkinin “15 günlük” bir ilişkiymiş gibi gösterilmesi gerçeklere aykırı olmanın yanında kaynağınızın -Semra Duyar- verdiği bilgilerin güvenilirliği konusunda da fikir veriyor.

Semra Duyar, sizin tanımızla “ikinci el” bir kaynak olmaktan da önce, siyasal yaşamındaki zigzagları ve Mustafa Duyar’la hangi koşullarda nasıl bir ilişki kurduğundan da görülebileceği üzere, söylediklerine olağandan fazla ihtiyat ve kuşkuyla yaklaşılması gereken bir ‘kaynak’ durumundadır.

Seçtiğiniz kaynaklar ve onlardan aldığınız bilgileri hangi süzgeçlerden geçirerek kamuoyuna taşıdığınız ya da gerçeklerin mi yoksa gelip geçici sansasyonların mı peşinde koştuğunuz sonuç olarak sizi ilgilendirir.

Ne var ki, işçi bir ailenin kızı olarak işçi sınıfının kurtuluşu uğruna örgütlü bir mücadelede kısa süren yaşamına anlamlı adımlar ve atılımlar sığdırmış olan Zeynep Poyraz yoldaş hakkında kamuoyuna yanıltıcı bilgilerin verilmesi bizim için bir sorundur, bu konu bizi de ilgilendirir.

Kaldı ki, bu noktada gerçeklerin olabildiğince eksiksiz yansıtılması, bugün sizin de “kurban” olarak göstermeye soyunduğunuz Mustafa Duyar’ın gerçekte nasıl bir kişilik olduğunun görülmesine de ışık tutacaktır.

Mustafa Duyar, örgütümüz TİKB‘yle 1993-1994 yıllarında Sarıyer-Derbent bölgesinde taraftar düzeyinde ilişki kurmuş biridir. Zeynep Poyraz da Derbent’te ailesiyle birlikte oturan bir yoldaşımızdır. Mustafa Duyar, örgütümüzle ilişki kurduktan kısa bir süre sonra, güven vermeyen kuşkulu ve dengesiz davranışları nedeniyle dikkatleri üzerine çekti. Zaten taraftarlık ilişkisi düzeyinin ötesine geçmemiş olan ilişki, çok geçmeden daha sınırlı bir düzeye indirildi. Bu çerçevede, emek disiplini ve sorumluluk duygusu kazanması için bir fabrikada işe girmesi istendi. Bunun onun için aynı zamanda bir “güvenilirlik testi” olacağı kendisine de söylendi.

Fakat yaşadığı ciddi kişilik problemlerinin tezahürü olan dengesiz ve kuşkulu davranışlarının sürmesi üzerine, zaten sınırlandırılmış olan örgütsel ilişkiler 1995 Haziran’ında bütünüyle kesildi. 1995 Mart‘ındaki Gazi olaylarında şehit düşmeden önce Zeynep yoldaş da, onun “adam olmayacağına” kanaat getirdiği için ilişkilerini sınırlamıştı.

Mustafa Duyar’la ilişkilerin bütünüyle koparılmasını hızlandıran etkenlerden biri de, ailesi ve yakınlarına dair söylediği kimi yalanların açığa çıkması yanında; Küçükçekmece taraflarında oturduğunu söylediği ablasında olduğunu iddia ettiği bir sırada Fındıkzade‘de bir polis arabasından inerken görüldüğü bilgisinin örgüte ulaşması oldu. Bu verinin, bugün “kurban” olarak göstermeye çalıştığınız Mustafa Duyar’ın kişiliği, geçmişi ve önceden başlayarak ne tür ilişkiler içinde olabileceği konularının irdelenmesi sırasında da dikkate alınması gerektiği görüşündeyiz.

Bir gerçeğin ortaya çıkmasına çalışılıyorsa, kamuoyunun bunları da bilmesi gerektiğini düşünüyor ve bu bilgilere aynı zamanda bir düzeltme olarak sütununuzda yer vermenizi bekliyoruz.

Çalışmalarınızda başarı dileklerimizle…

24 Ocak 2011
TİKB Basın Bürosu

Etiketler
Daha fazlası

Ayrıca bak..

Close
Close