DÜNYAManşet

Tokyo’da içerde olimpiyat töreni dışarda gösteriler

Japonya’da dün başlayan Tokyo Olimpiyatları’na karşı olan protestocular başkentte sokaklara çıktı.

Hükümete “Olimpiyatları iptal edin” çağrısında bulunan grup, Japonya Başbakanı Yoshihide Suga ve Tokyo Valisi Yuriko Koike karşıtı pankartlar taşıdı. Açılış törenine Japonya İmparatoru Naruhito’de katıldı.

Covid-19 salgını nedeniyle bu yıla ertelenen Tokyo Olimpiyatları’na karşı olan kalabalık grup, başkent Tokyo’da Shibuya semtindeki Harunogawa Parkı’nda toplandı. Grup adına yapılan açıklamada, Tokyo Olimpiyatları’nı Covid-19 salgını altında gerçekleştirmenin halk sağlığını riske attığı söylendi. “Sağlık personelini ve sağlık için kullanılabilecek bütçeyi olimpiyatlar için kullanmaktan vazgeçin” denilen açıklamanın ardından protestocular, şehir merkezine yürüdü.

Yoğun güvenlik önlemleri altında gerçekleştirilen yürüyüş nedeniyle trafik zaman zaman kesintiye uğrarken, polis yaklaşık bin kişilik grubu çembere aldı. “Olimpiyatları iptal edin, hayatları kurtarın“, “Olimpiyatlara hayır“, “Oyunları durdurun” pankartları taşıyan ve aynı içerikte sloganlar atan öfkeli göstericiler, oyunların yapılmasında rollerinin olduğu gerekçesiyle Japonya Başbakanı Yoshihide Suga ve Tokyo Valisi Yuriko Koike’yi istifaya çağırdı. Protestocular, “Olimpiyatların ardından Covid-19 salgını kötüye giderse sorumlusu kim olacak” diye sordu.

Organizasyon Komitesinin daha önceki yaptığı açıklamada, Tokyo’ya gelen, içinde sporcu ve basın mensuplarının da bulunduğu 106 kişinin corana virüs kaptığını söylemişti.

Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close