DÜNYAManşet

Tüm Avrupa’da eylem: İşgal öfke yaratıyor

Türk devletinin Rojava’yı işgal saldırılarına karşı Avrupa’da her yer eylem alanına dönüştürüldü

HABER MERKEZİ– Türk devletinin Rojava’ya dönük işgal saldırılarına karşı Avrupa’nın bir çok kentinde eylemler düzenlendi.

Kürt yurtsever kurumlarının çağrısı üzerine, Atina’dan Berlin’e, Köln’den Stuttgart’a, Brüksel’den Strasbourg’a, yapılan eylemlerde Türkiyeli ve Kürdistanlı kurumların yanı sıra yerli antifaşist ve devrimci kurumlar da yerlerini aldılar.

Stuttgart

Schlossplatz’da gerçekleştirilen Stuttgart’taki eylemde protestocular işgale sessiz kalmayacaklarını gösterdiler. Özellikle Kürt ve Alman gençlerinin kitlesel katılımı dikkat çekti.

Alman kurumlarından temsilciler yaptıkları konuşmalarda, Heckle und Koch gibi Alman silah tekellerinin silah sevkiyatını durdurması ve Alman devletinin Erdoğan’a destek vermekten vazgeçmesi çağrısı yaptılar.

“Susma”, “Ortak olma”, “Katil Erdoğan Rojava’dan defol”, “PYD insanlık onurudur”, “Rojava yalnız değil” sloganları atıldı.

Kitle dağıldığı sırada faşistlerin provokasyon girişimi ardından, Alman polisi gençleri copladı ve biber gazı sıktı. Yaralanmaların yanı sıra gözaltılar da yaşandı.

rojava işgal rojava işgal rojava işgal

Köln

Merkez Tren Garı’nın önünde saat 18’de başlayan eylemde Türk devleti ve ordusunun işgal girişimleri lanetlendi. İşgal saldırılarına destek veren emperyalist ülkeler teşhir edildi.

Yaklaşık 1 saat süren eylemin bitiminde, „her gün eylem yapma“ çağrısı yinelendi.

Eylemlere Alınteri ve Yaşanacak Dünya okurları da destek verdiler.

rojava işgal rojava işgal

Strasbourg

Strasbourg kentinde eylem düzenleyen kitle adına bir heyet Avrupa Konseyi’nde (AK) görüşme yaptı.

Türk devletinin Kuzey ve Doğu Suriye’ye işgal amaçlı girdiğine dikkat çekilen görüşmede, Avrupa Birliği (AB) kurumlarının görevlerini yapması gerektiği dile geldi.

AK yetkilileri ise “Taleplerinizi bütün kurumlarımıza iletip değerlendireceğiz” dedi.

rojava işgal

Brüksel

Brüksel’de ise Avrupa Parlamentosu önünde bir miting düzenlendi.

Mitinge Belçika, Almanya, Fransa ve Hollanda’dan yüzlerce kişi katıldı. “Rojava’ya yönelik saldırılara son” ve “Uluslararası komployu kınıyoruz” pankartı ile yapılan mitingde yapılan konuşmalarda, Türk devletinin işgalciliği kınandı ve direniş çağrıları yapıldı.

Mitingde konuşan PYD temsilcilerinden Zozan Rojava, Türk devletinin Kürtleri yok etmek istediğini ve saldırının amacının bu olduğunu söyledi.

Mitingin ardından kitle Amerikan Büyükelçiliği’ne doğru yürüyüşe geçti. Polisin engellemeleri ve yaşanan kovalamacalara rağmen, kitle büyükelçilik önüne ulaştı ve burada oturma eylemi başlattı.

rojava işgal

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close