DÜNYAKADIN

Tunus’ta kadınların mücadelesi sonuç verdi

Kadınların mücadelesi etkisini gösterdi: Tunus parlamentosu “kadına şiddeti cezai yaptırıma bağlayan yasa“yı dün kabul etti.

tunuslu kadınların zaferi

HABER MERKEZİ– Tunuslu kadınların uzun mücadeleleri sonuç verdi ve parlamento “kadına uygulanan her türlü şiddetin cezalandırılmasını öngören yasa“yı kabul etti. Yasa ile evlilik içi tecavüz de suç kapsamına alındı.

DW Türkçe’nin aktardığına göre, Tunus parlamentosu “kadına şiddeti cezai yaptırıma bağlayan yasa“yı dün kabul etti. Bundan böyle kadına şiddet uygulamak suç sayılacak.

Tunus parlamentosu kadın hakları savunucuları tarafından eleştirilen Ceza Kanunu’nun 227’inci maddesini de iptal etti. Bu maddeye göre, “cinsel ilişkide bulunduğu reşit olmayan kızla evlenen erkek“ ceza almıyordu.

Tunus’ta Zeynel Abidin Bin Ali rejiminin devrilmesiyle Ennahda partisinin iktidara gelmesinin ardından Tunuslular kendilerini yeni bir baskı rejimi ile karşı karşıya buldular. Özellikle kadınlara yönelik şiddet ve ayrımcılıkta büyük artış yaşandı. Tıpkı Türkiye’de olduğu gibi mağdurlar, sanık olmaya başladı.

İslamcı parti Ennahda, 2012 ağustos’unda yeni Anayasa için önerdiği tasarıda kadından söz ederken eşitlik yerine “erkeğe tabi” olmasını istemesi hem toplumda hem de kadınlarda büyük bir tepkiye neden olmuştu. Tepkiler üzerine tasarıdan vazgeçilmişti.

Diğer taraftan, kadınların haklı mücadelesinin zoruyla kazanılan parlamentonun kabul ettiği yeni yasal düzenlemenin gerçekte uygulanıp uygulanmayacağı ya da ne ölçüde uygulanacağı yine fiili mücadelenin seyrine göre değişecektir. Bu bakımdan parlamenter-yasal düzenlemenin kendisine güvenilemez! Bunun en çok da Tunuslu kadınların bilincinde olduğunu biliyoruz!

 

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close