İŞÇİ SINIFIKADINManşet

Myanmar: Alman ve İngiliz tekellerine üretim yapan fabrikada direniş ve zafer

Çoğunluğu kadın olan hazır giyim fabrikası işçileri hakları için greve çıktı, 3 ay sonra kazandı; patron attığı 30 işçiyi geri almayı kabul etti

HABER MERKEZİ– Myanmar’ın en büyük kenti Yangon’da üretim yapan hazır giyim fabrikasında Ağustos ayından bu yana çetin bir mücadele yaşandı.

Aşırı sıcak ortamda çalışmanın zorlukları, tuvalet ve yemek molalarının kısa olması, denetçilerin insan onurunu zedeleyen kötü davranışları gibi konularda şikayette bulunarak isyan eden işçiler Ağustos ayında üretimi durdurdular.

Bin 200 kadın ve 100 kadar erkekten oluşan işçiler bu acil sorunların derhal çözülmesini istediler.

Alman perakende tekeli Lidl ve İngiliz moda tekeli Joule için üreim yana Fu Yuen Tekstil fabrikasının patronları ilkin işçilerin haklı taleplerini görmezden geldiler. Sorunları çözmek yerine grevci işçilerin üzerine demir çubuklarla donanmış “Meçhul” adamları saldılar. Saldırılarda onlarca kadın işçi yaralandı.

Öte yandan patronlar “Kurallara uymadıkları, üretimi olumsuz etkiledikleri” gerekçesiyle 30 işçiyi işten çıkardılar.

Grevci işçiler yılmadı, protestolarını yoğunlaştırdı. İşçilerin taleplerini karşılamak zorunda kalan patronlar, attıkları 30 işçiyi geri almayı reddettiği için grev ve direniş dvam etti.

Son aşamada, işçilerin kararlılığı karşısında daha fazla direnemeyen fabrika yönetimi 30 işçiyi geri almayı kabul etti.

İki tarafın yaptığı görüşmelerde Yangon bölgesi valisi U Phyo Min Thein’in “Arabuluculuk” yaptığı bildirildi.

myanmar kadın işçiler grevi

Kaynak: Myanmar Times

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close