DÜNYAManşet

Türk ordusunun Medya Savunma Alanları, Şengal, Maxmur ile HDP’ye yönelik saldırıları protesto edildi.

Almanya’nın bir çok kentinde Türk ordusunun Medya Savunma Alanları, Şengal, Maxmur ile HDP’ye yönelik saldırıları protesto edildi.

Stuttgart 
Almanya’nın Stuttgart kentinde, Türk devletinin işgal ve soykırım saldırıları protesto edildi. Yapılan konuşmalarda Maxmur ve Şengal’e yapılan askeri operasyonların yanı sıra, HDP’ye yönelik saldırılar da dile getirildi. Ludwigsburg Alevi Derneği’nden de tekil katılımlarla yaklaşık 500 kişiyi bulan eylem, Lautenschlagerstr‘de başladı Yürüyüş boyunca,”Terörist Erdoğan“, “Yaşasın Enternasyonal Dayanışma” vb. sloganlar atıldı. Eyleme; Kürdistan Gençlik Hareketi, Atik, Adhk, MLKP, Alınteri, Antifa bayraklarıyla katıldı.

Bu arada, Sol Parti, Yeşiller, Hür Demokratlar Partisi (FDP) ve iktidar ortağı Sosyal Demokratlar Partisi (SPD) üyesi 33 parlamenter, AKP-MHP iktidarının rehin tuttuğu siyasetçiler için dayanışma açıklaması yaptı.

HDP’li Leyla Güven ve Musa Farisoğulları ile CHP’li Enis Berberoğlu’nun vekilliklerinin gasp edilmesine değinilen açıklamada, “Bu ağır hukuk ihlali sadece tutuklama ile sınırlı değil. Milletvekilliklerinin düşürülmesi de yasa dışıdır“ ifadeleri kullanıldı. “Tutuklu siyasetçiler ile dayanışmamızı ilan ediyoruz” dendi.

Hamburg
Türk ordusunun Medya Savunma Alanları, Şengal ve Maxmur ile HDP’ye yönelik saldırıları Hamburg’da da protesto edildi. Saygı duruşu ile başlayan eylemde Rojbin Kadın Meclisi adına bir konuşma yapan Leyla Kaya, baskı ve imha politikalarına karşı halk olarak asla diz çökülmeyeceğini belirtti.

AGİF, ATİK ve Anti Faşist grup temsilcileri de yaptıkları konuşmalarda Kürt halkının yanında olacaklarını dile getirdi. Eyleme Hamburg Sol Parti ve St. Pauli takımı taraftarları da destek verdi.

Kiel
Flensburg, Schleswig, Anti Fa ve Rojava İnisiyatifi Asmus Bremer Platz’da bir eylem yaptı. Kürtçe, Almanca yazılı pankartlar ve Abdullah Öcalan’ın posterlerini taşıdı.

Eylemde sık sık, “Katil Erdoğan”, “Faşist AKP, MHP”, “Faşizme karşı omuz omuza”sloganları atıldı.

Frankfurt
Almanya’nın Frankfurt kentinde de Türk devletinin saldırıları bir eylemle protesto edildi. Demokratik Güç Birliği’nin organize ettiği yürüyüş saat 14.00’da HBF önünde başladı. Hauptwache’de ise bir miting düzenlendi.

ATİK, Yeni Kadın, Fridays for future ve Münsheim, Offenbach, Hanau Mainz ve Darmstadt kentleri ile çevrede yaşayan Kürdistanlılar ve Alman sol örgütleri katıldı.

Katılan örgütlerin temsilcilerinin konuşması ile devam eden eylemde sık sık sloganlar atıldı ve Türkiye turizminin, Türk mallarının boykot edilmesi çağrısı yapıldı.

Münih
Münih’te de DKTM ve Sara Kadın Derneği’nin organizesi ile bir eylem düzenlendi. Türk devletinin saldırıları ve sivil katliamlarının kınandığı eylemde Avrupa devletlerinin sessizliği de protesto edildi. Eylem sloganlarla sona erdi.

Bayreuth
Bayreuth kentinde Türk devletinin işgal ve soykırım saldırıları protesto edildi. Bayreuth Üniversitesi Sosyalist Demokratik Öğrenciler Birliği (SDS) tarafından düzenlenen eyleme çok sayıda Alman öğrenci ve Kürdistanlı katıldı. Neptunbrunnen meydanında düzenlenen eylemde “Kürt halkının bombalanmasını durdurun” pankartı ve çeşitli dövizler taşındı.

Protesto eyleminde yapılan açıklamada, Türk ordusunun yine faşist Erdoğan’ın talimatıyla Kürt bölgelerini bombaladığını, Almanya’nın Türkiye’ye olan desteği ve yıllarca yaptığı silah ticaretinin de Almanya’yı insanlığa karşı vahşi bir savaşta suç ortağı haline getirdiği belirtildi.

Düsseldorf
Düsseldorf’ta düzenlenen yürüyüş Alman Sendikalar Konfederasyonu’nin (DGB) Eyalet binası önünde başladı.

Yürüyüş başlamadan önce NRW’deki Kürd Toplum Merkezleri adına MED Federasyonu Eşbaşkanı Engin Seven bir konuşma yaptı. Katılımcıları selamlayan Seven, Türk devletinin, özellikle Güney Kürdistan’da genel olarak tüm Kürdistan’da saldırılarını arttırdığını söyledi.

Yürüyüşe Kürdistan Gençlik Hareketi, AGİF, Frauen Kollektiv, Komünistische Frauen, Defend Rojava, Antifa International, Asuri-Süryani Hareketi, Internationale Jugend ve Mezopotamya İnançlar Birliği sembolleriyle katıldı.

Daha fazlası

İlgili

Close