DÜNYA

TV kapatmalara karşı Köln’de yürüyüş

img_0203Eutelsat’ın Türkiye’nin talebi üzerine Med Nuçe, Newroz TV, Zaroktv ve TV10 kanallarının kapatılmasıAvrupa‘nın birçok merkezinde olduğu gibi Köln’de de protesto edildi.

Eberplatz’da saat 14.00’da bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. Eberplatz’da kısaca, Türk devletinin baskıcı politikalarının bir sonucu olarak televizyonların kapatılmasıyla haber alma özgürlüğünün kısatlanmasına dönük olduğu, sesimizi kesmeye çalışıyorlar fakat buna izin vermememiz gerekiyora dönük vurgular öne çıktı.

Alevi Federasyonu adına yapılan konuşmada da “Haber alma özgürlüğü kısıtlanıyor buna izin vermemek için birlik ve dayanışma günü olduğuna“ vurgu yapıldı. Kısa konuşmalardan sonra, Eutelsat binasının önüne doğru yürüyüşe geçildi.

Almanca, “Enternasyonal dayanışmayı yükselt“, “Özgür basın susturulamaz“ sloganları sıkça atıldı.

Eyleme katılanlara Alınteri olarak mikrofonu yönelttik: Med Nuçe’nin senin için anlamı nedir? Med Nuçe ve diğer kapatılan Tv’ler konusunda daha farklı neler yapılabilir? sorularını sorduk:

Ayten (Duisburg): Kürt halkının sesi ve soluğu diyorum. Haber alma hakkı diyorum. Kulağı, gözü her şeyidir.

Burada tabiki, iş aslında tüm halka düşüyor. Herkesin şunu bilmesi gerekiyor, haber alma hakkı engelenmiş, her şeyi engellenmiş. Yürüyüşlerden öte etkinlikler yapılmalı.

Mesela? Fransa’daki merkezin önüne gidip günlerce oturacaksın. Ne hakla TV’lerimizi kapatıyorsunuz? Sizi ilgilendiren bir durum değil. Asıl faşist Türk devletinin istediği birşey. Ama onlarda ekonomik çıkarlarından dolayı bunu yapıyorlar. İkiyüzlülük yapıyorlar.

Abdullah Korkmaz (Köln): Med Nuçe benim için herşeyi ifade ediyor. Bir nefes, bir ışık benim için.

Bu konuda eylemler braz yetersiz kalıyor. Daha farklı aktiviteler yapılabilir. Kitlenin daha duyarlı olması lazım.

Rıfat: Med Nuçe hakikatın sesidir. Dünyadaki kapitalist modernitenin kirliliklerini gün yüzüne çıkaran, insanları bu doğrultuda bilgilendiren ender muhalif kanallardan bir tanesidir. Bu anlamda sadece Kürtlerin değil, ülkede, bölgede ve dünyadaki gelişmeleri halkların lehine aydınlatma özelliği var.

Eylemler kesinlikle yeterli değil. Sivil eylemler çok ciddi tarzda örgütlendirilmeli. Bu yürüyüşler olur, açlık grevleri olur, işgaller olur. Türkiyede ve bölgede zulüm gören halkları temsil eden basın yayın organları ve kitleler itirazlarını son perdeden dile getirmeleri gerekiyor. Sivil inisiyatifler geliştirmek için herkese görev düşüyor.

Dilan: Tv ve basın herşeyi ifade ediyor. Med Nuçe Kürtler için dil, özgürlük vb. ifade ediyor.

Eylemlere maalesef katılım az. Sesimizin kısılmasına itiraz etmemiz lazım. Med Nuçesiz eksik hissediyoruz.

Erdal: Med Nuçe bir halkın sesi gözü kulağı. Çok önemli bir haber alma aracı. Gelişmeleri hemen öğrenip harekete geçmede önemli bir işlevi vardı.

Eylemler yeterli değil. İnsanlarda rehavet oluşmuş daha doğrusu saldırıları kanıksama durumu var. Bu yanlış. Çünkü sen elindekini bugün almana izin verirsen yenisini de alırlar elinden. Kitleyi sokağa dökmek önemli ama fazla bir şey yapamaz. Yerellerde parlamentolar üzerinde baskı yapmak lazım.

Daha fazlası

İlgili

Close