GREV HABERLERİİŞÇİ SINIFI

Voith Sonthofen’deki grev sona erdi

Fabrikanın kapatılması önlenemedi; atılan işçiler haklarını kısmi düzeyde koruyabildi

Voith Sonthofen’de çalışanlar, bir aydan fazla bir süredir tesislerinin kapanmasına karşı savaştılar. Uzun süren müzakerelerin ardından IG Metall Bayern ve Voith şirketi, IG Metall üyeleri için sosyal toplu sözleşmenin kilit noktaları üzerinde anlaştılar. IG Metall üyelerinin yüzde 87’si grevi bitirmek ve müzakerelerin sonucunu kabul etmek adına oy kullandı.

Peki işçiler neyi başardı?

Tesisin kapatılması önlenemedi. Çalışma konseyi başkanı Birgit Dolde sonucu şöyle özetliyor: “Tesisimizi ve işlerimizi kurtaramadığımız için çok üzgünüz. Ancak, herkesin temel ihtiyacını karşılayabileciğini garanti eden iyi bir sosyal sözleşme kazandık.” Kıdem tazminatı planı metal endüstrisi için iyi bir ortalama olmakla birlikte 110.000 € ile sınırlı. “Alternatif olarak, 18 aya kadar varan işsizliğin son net aylık ücretin yüzde 80’i ile aşılabilineceği veya şirketin işsizlik parasına ek olarak erken emeklilik planı uygulanabilineceği bir istihdam ve yeterlilik konseyi seçilebilinecek. Ayrıca tüm kursiyerler eğitimlerini bitirebilecekler”.

“Allgäu ofisi” için 167 kişi işe alınacak. “Önceden kapatılır veya çalışanların olası nedenlerle isten çıkarıldığı taktirde, kararlaştırılan kıdem tazminatı koşulları geçerli olacak”. Buna ek olarak, IG Metall üyelerinin özellikle yaşlı çalışanlar, ebeveynler, bekar ebeveynler ve evli çiftlerin ilave kıdem tazminatı alacakları bir “sıkıntı fonu” oluşturulacak.

Daha fazlası

İlgili

Close