DÜNYAManşet

Yangın yüreğimize de düştü

Yunanistan’da günlerdir yaşanan trajedinin ayrıntıları ortaya çıkıyor. Yangın dünya emekçilerinin yüreğine de düştü

HABER MERKEZİ- Yetmişten fazla insanın öldüğü söylenen yangında, yüzlerce yaralının anlatımıyla bunun bir kazara çıkmış yangın olmadığı, kasıtlı olarak bir çok nokadan aynı anda başlatıldığı daha bir netleşiyor.

Ve kapitalist tekellerin kar için bırakalım Atina’nın doğusunu, sadece insanı değil, onlarla birlikte doğası, yaşayan bütün canlıları ile  bütün dünyayı yakabileceği gerçeği insanın yüzüne çarpıyor.

Aç gözlü kapitalizmin sözcülerinin sahte taziye mesajlarının ve yardım çağrılarının tersine,  dünya emekçilerinin Yunanistan halkının yanında olduğu, içten onlarla birlikte yüreğinin yandığı mesajları ise anlamlı bir insalık mesajı veriyor.

yunanistan yangin

Yangından kurtulan yaralıların anlattıkları karşısında köhnemiş  köstebek kapitalizmin neden ömrünün dolduğunu ve defolup gitmesi gerektiğini bir kez daha, bir çok kez daha anlıyoruz.

yunanistan yangin

Yaralıların anlatımından:

“Yunanistan’da en az 49 kişinin hayatını kaybettiği orman yangınına ilişkin trajik bir ayrıntı ortaya çıktı. Alevlerden kurtuluş yolunu bulamayan 26 kişinin yanmış bedenlerinin birbirine sarılmış halde bulunduğu açıklandı…

Yunan Kızılhaçı’nın Başkanı Nikos Economopoulos, Bir kurtarma görevlisi şoke edici bir görüntüyü aktardı; 26 kişi, plaja 30 metre kala bir alanda, birbirlerine sımsıkı sarılmış halde bulundu. Bir çıkış yolu bulmaya çalışmışlardı ama ne yazık ki bu insanlar ve çocukları vaktinde yetişemediler” dedi.

Yunanistan’daki büyük orman yangınından kurtulanlar, kâbusa dönen geceyi anlattı. Bir görgü tanığı, kuzeninin tekerlekli sandalyedeki eşini geride bırakmak zorunda kaldıklarını, arabaların infilak ettiğini, ayakkabıların eridiğini söyledi… 54 yaşındaki Vassiliki Psevedourou, kâbusa dönen geceyi Atina’da, yaralıların birçoğunun tedavi edildiği Evangelismos Hastanesi’nde Reuters ajansına anlattı. Kendisi hafif yaralanan Psevedourou:

Kuzeninin tekerlekli sandalyedeki eşini geride bırakmak zorunda kaldıklarını, arabaların infilak ettiğini, ayakkabıların eridiğini” söyledi…

“…Bir diğer kişi de, adı yine Vassiliki olan 82 yaşında bir kadın. Vassiliki’nin 83 yaşındaki kız kardeşi, bir yeğeni ve eşi yangından kurtulmuş. “Dört buçuk saat boyu denizde beklemişler. Yanlarında çocukları varmış. Arabayla kaçmaya çalışmışlar ama trafiğin tıkandığını görünce arabayı terk edip koşmuşlar, suya atlamışlar” diyor.“

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close