Manşet

Yeni Zelanda’da katliam yapan ırkçı faşist mahkemede

İki camiye saldırıp 49 kişiyi öldüren ırkçı faşist katil Brenton Tarrant çıkarıldığı Christchurch Bölge Mahkemesi’nde güldü ve beyaz ırkın üstünlüğünü ifade eden ‘white power’ işareti yaptı

Yeni Zelanda’nın Christchurch kentindeki Al Noor ve Linwood camilerinde cuma namazı sırasında 49 kişiyi katledip 40 kişiyi yaralayan Avustralyalı ırkçı faşist Brenton Tarrant, cinayet suçlamasıyla bölge mahkemesine çıkartıldı. Radyo Yeni Zelanda’nın haberine göre yoğun güvenlik tedbirleri altında çıkartıldığı mahkemede kefalet talebinde bulunmayan terörist Tarrant’ın, 5 Nisan’a kadar gözaltında tutulmasına hükmedildi.

Saldırıyla ilişkili üç kişinin tutuklandığı, bu kişilerin hiçbirinin daha önce sabıka kaydının olmadığı, Yeni Zelanda’da ya da başka bir yerde istihbarat servisleri tarafından izlenen şahıslar arasında yer almadıkları belirtildi.

IŞİD’in diğer yüzü

Son derece planlı ve bir bilgisayar oyunu gerçekleştiriyormuşçasına soğukkanlıca katliam yapan bu faşist, duruşma salonunda güldü ve beyaz ırkın üstünlüğünü ifade eden “white power” işareti yaptı. Katil Brenton Tarrant, çıkarıldığı mahkeme tarafından cinayet suçlamasıyla gözaltına alındı.

Motivasyon unsuru emperyalist kapitalist barbarlığın yarattığı kapsamlı toplumsal yıkımın bataklığında filizlenen ve İslamifobi biçiminde zuhur eden ırkçı-kafatasçı-faşist ideoloji olan bu katil, tüm varlığıyla katliam çetesi IŞİD’in başka bir yüzü olurken, aynı zamanda sistemin yarattığı canavarlıkların da yeni bir sembolüne dönüştü.

Aynı saldırganlık Londra’da da sahnede

Bu canavarlığın sonunun gelmeyeceği ve dünya düzleminde tıpkı IŞİD gibi yaygın ve örgütlü bir organizasyona dönüşeceğiyse İngiltere’de yine camii önünde gerçekleşen saldırıdan anlaşılıyor. Londra’da da Cannon Caddesi üzerindeki Ashaadibi Mescidi ve Toplum Merkezi önünde Cuma namazı için bekleyenlere 20’li yaşlarda bir grup sopalarla saldırdı. (Gazete Alınteri)

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close