DÜNYAManşet

Yokoluş İsyanı (Extinction Rebellion) adlı çevreci grubun iki haftalık eylemleri

Extinction Rebellion (Yokoluş İsyanı) adlı çevreci grup, dünyanın dört yanında iki hafta sürecek iklim eylemlerine başladı.

Geçen yıl İngiltere’de kurulan ve dünya çapında örgütlenen Yokoluş İsyanı, 60 kentte protesto gösterileri düzenlemeyi planlıyor. Grup, Londra’da “güç odaklarının merkezlerini barışçıl bir şekilde işgal edip kapatacağını” duyurmuştu. İngiltere, Hollanda, Avustralya, Yeni Zelanda’da çok sayıda eylemci gözaltına alındı. Londra, en kapsamlı protestolardan birine sahne oldu. Eylemlerine 33 ülkede 80’e yakın şehirde destek veriliyor.

İngiltere

İngiltere’de, hükümetin iklim değişikliği ile mücadele yolunda daha fazla adım atması gerektiğini savunan Extinction Rebellion hareketinin Londra’daki sivil itaatsizlik eylemlerine binlerce kişi katıldı.

Eylemciler, Waterloo Köprüsü ve Parlamento Meydanı gibi bazı kalabalık caddelerle yolları trafiğe kapattı.

BBC’nin aktardığı habere göre; eylemler sırasında renkli bayraklar, afişler ve maskotlar eşliğinde “Ekolojik krize karşı isyan” çağrısı yapıldı. Marble Arch, Oxford Circus, Waterloo Köprüsü ve Piccadilly Circus gibi bazu turistik caddeler ve meydanlarda trafik aksadı.

Parlamento Meydanı’nda da 2 bine yakın kişi toplandı. Çevreciler hükümet acilen iklim değişikliği ile mücadeleye dönük adımlar atmazsa, önümüzdeki birkaç hafta eylemlerini sürdüreceklerini söylüyor.

Shell’in merkez binası camlarını kırmakla suçlandılar
Waterloo’daki petrol şirketi Shell’in merkez binasının kapısındaki camları kırmakla suçlanan 3 aktivist gözaltına alındı. Göstericiler binanın dış camlarına grafiti ile “Shell biliyor” yazdı.

Hükümeti “ekonomik elitlerin kısa-vadeli çıkarlarını önceliklendirmekle” suçlayan Extinction Rebellion’ın bir sözcüsü, “Dikkatlerini çekebilmek için ekonomiyi aksatmak zorundayız. İnsanları rahatsız etmek istemiyoruz ama hükümetimizin son 30 yıldaki başarısızlığı bize başka bir seçenek bırakmadı” dedi.

Extinction Rebellion hareketi, Pazartesi günü İngiltere Başbakanı Theresay May’e bir mektup yazarak, hükümet acilen iklim değişikliğine karşı adımlarını hızlandırmazsa, önümüzdeki haftalarda günlük hayatı aksatacak eylemlerini artıracakları uyarısında bulunmuştu. Mektupta, “Kriz git gide kötüleşiyor. Daha fazla bunu görmezden gelemezsiniz Başbakan. Hata yapmayın, insanlar ölüyor” denmişti.

Pazartesi günü başlayan eylemlerde Oxford Circus meydanına, üzerinde dev harflerle “Gerçekleri anlatın” yazan pembe bir tekne yerleştirildi. Protestocuların elindeki “Yokoluş sonsuzdur“, “Bir B Gezegeni yok” yazılı pankartlar taşıdılar.

Daha fazlası

İlgili

Close