DÜNYAİŞÇİ SINIFI

Yunanistan’da 24 saatlik genel grev

imagesDün Yunanistan‘da 24 saatlik genel grev gerçekleştirildi. Başta ulaşım ve sağlık alanında etkili olan grev, yine hükümetin uyguladığı (AB‘li emperyalistlerin dayattığı) “kemer sıkma” politikalarına yönelikti.

Hükümet bu kapsamda yeni bir adım atmaya hazırlanıyor. “Emeklilik harcamaları”nın yaklaşık 1,8 milyar Euro kısılması ve 1,8 milyar Euro’luk vergi artırımını öngören düzenlemeler yapmak istiyor. Yunan işçi sınıfı ise buna karşı çıkıyor.

Grev sebebiyle tüm tren seferleri iptal edildi. Yunan Denizciler Federasyonu  PNO’nun geçtiğimiz Cuma gününden bu yana devam eden greviyle birleşince deniz seferleri yapılamadı.

Greve, kamu emekçilerinin yanısıra, eczacılar, doktorlar, gazeteciler, noterler, avukatlar, inşaatçılar, denizciler ve liman işçileri de katıldı.

Yapılan grev çağrısında şu ifadeler yeraldı: “Ceza gibi uygulanan kemer sıkma politikasına ve giderek artan yoksulluğa karşı direniyoruz. İşçiler, alacaklıların yeni ve mantık dışı istekleri ve hükümetin işçi haklarını ayaklar altına alan katı uygulamalarıyla karşı karşıya. İşsizliğin artmasına neden olacak, ekonomik daralmayı daha da artıracak, sosyal hakları ortadan kaldıracak her tür düşünceye karşı çıkıyoruz.”

Daha fazlası

İlgili

Close