DÜNYAManşet

Yunanistan’da denizciler, limandan feribota binmeye çalışırken mürettabatın itmesi sonucu hayatını kaybeden Andonis Karyotis için bir günlük grevde

Pire Limanından Girit’e gidecek Blue Horizon feribotuna binmeye çalışan Andonis Karyotis mürettebatın denize itmesi sonucu hayatını kaybetti.

Yunanistan’da Denizcilik Bakanı Miltiadis Varvitsiotis’i de istifa ettiren olay geçen hafta yaşandı. Ülke çapında protesto eylemlerine, gencin ailesine destek mesajı için Panhelenik Denizciler Federasyonu bir günlük grev kararı ile katıldı.

Panhelenik Denizciler Federasyonundan (PNO) yapılan açıklamada, 36 yaşındaki Andonis Karyotis’in ailesine destek mesajı vermek istenildiği belirtilerek, limanlardaki altyapı ve personel eksikliklerine dikkat çekildi. Grev nedeniyle ülke genelinde tüm tarifeli gemiler gün boyunca limanlarda demirli kaldı.

Engellilere karşı yapılan ayrımcılıkla mücadele amacı taşıyan “Sıfır Hoşgörü” isimli inisiyatif de Pire Savcılığına yaptığı başvuruda, olayda engellilere karşı ırkçılık unsurunun olup olmadığının araştırılmasını istedi. İnisiyatiften yapılan açıklamada, Karyotis’in zihinsel engelinin bulunmasının da olayda etkili olduğu öne sürüldü.

Basına konuşan görgü tanıklarıdan bazıları Karyotis’in bileti olmadığı için itildiğini söylerken, bazıları da bu insanlık dışı davranış sonucu meydana gelen ölümü, geç geldiği için feribota alınmak istenmediğini ileri sürmüştü.

Olayı gösteren güvenlik kamerası görüntüleri sosyal medyada paylaşılmış, gemi mürettebatından kaptan dahil 4 kişi gözaltına alınmıştı. Yunanistan’da Denizcilik Bakanı Miltiadis Varvitsiotis de 12 Eylül günü istifa ettiğini açıklamıştı.

Daha fazlası

İlgili

Close